języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Spektakl ‘Zima pod Stołem’ w katowickim klubie Old Timers Garage

Poczwórny debiut na śląskiej scenie teatralnej i miłość w Paryżu według Rolanda Topora. 22. września o godz. 19.00 na deskach Klubu Old Timers Garage odbędzie się spektakl „Zima Pod Stołem” w reżyserii Ewy Kubiak. Kolejny raz spektakl w OTG będzie można zobaczyć 23 października, a następnie 25 listopada.

Projekt „Zima pod Stołem” to dzieło Ewy Kubiak, Moniki Szomko oraz Michała Piotrowskiego – studentów Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim oraz Krzysztofa Wrony, absolwenta krakowskiej PWST. - Kiedyś, w wolnym czasie doszliśmy do wniosku, że brakuje nam czegoś w szkole, że sami chcielibyśmy zrobić coś więcej, żeby się rozwijać i spożytkować energię – tłumaczy Ewa Kubiak, reżyser spektaklu. „Zima pod Stołem” jest jej debiutem reżyserskim jak i aktorskim. - W naszym kwartecie to ja jestem tą osobą ogarniającą wszystko, ale nie dałabym sobie rady bez opiekuna artystycznego, reżysera spektaklu Teatru Korez „Kryzysy albo historia miłosna”, czyli Huberta Bronickiego. - dodaje.

Spektakl został przyjęty przez właściciela Klubu Old Timers Garage. - Wcześniej byłam w innych miejscach w Katowicach, w których były problemy ze zgodą na premierę. Przypadkowo weszłam do Klubu. Nie oczekiwałam zgody, pytałam proforma i otrzymałam pozytywną odpowiedź na wystawienie spektaklu. - tłumaczy Kubiak. Oprócz Klubu Old Timers Garage kwartetowi pomógł Teatr Gry i Ludzie, który udostępnił salę na próby. Kubiak podkreśla, że wsparcie przyszło również z katowickiej Fundacji Młodzi Twórcy im. Prof. P. Dobrowolskiego, której udało się otrzymać, w imieniu Kubiak, finansowe wsparcie z Samorządu Miasta Katowice.

Dostając od Samorządu dotację kwartet mógł zająć się oprawą estetyczną spektaklu. Kostiumami zajęła się Katarzyna Pawłowska, studentka Karkowskiej Szkoły Artystycznej, prywatnie przyjaciółka Moniki Szomko. - Kasia zdecydowała się nam pomóc i głównie dla mojej postaci szyje dwie awangardowe suknie – tłumaczy Szomko. Stworzeniem scenografii podjęła się Małgorzata Suwalska, która współpracowała przy tworzeniu scenografii w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego i w Teatrze „Zagłębia” w Sosnowcu. Suwalska zajęła się również projektem ulotek i plakatów promujących spektakl „Zima pod Stołem”.

Kwartet przyznaje, że robią to w ramach hobby. Kubiak biorąc na pierwszy ogień tekst Topora, który można zaszufladkować jako komedię o miłości, chce dotrzeć do pojęcia samotności, przed którą miłość potrafi uratować. Według aktorów spektakl przeznaczony jest dla widza powyżej 15-ego roku życia. - To jest spektakl o miłości, ale również o pożądaniu, o miłości fizycznej. Nie ma w nim jednak nagości, ale są elementy, które przeznaczone są dla widza dorosłego – mówi Kubiak. - Ale trzeba podkreślić, że wszystko jest w dobrym smaku – dodaje Szomko.

Czy zespół ma plany na przyszłość? Kubiak odpowiada, że są pomysły na dwie kolejne premiery, a nawet na nazwę dla całego kwartetu (która jest jeszcze tajemnicą) i aktywne uczestnictwo na śląskich scenach teatralnych. Natomiast tej jesieni w Klubie Old Timers Garage widzowie będą mogli oglądać „poczwórny debiut” Kubiak, Szomko, Piotrowskiego i Wrony.

Marta Woźniak

Tagi: Ewa Kubiak Fundacja Młodzi Twórcy Katowice Old timers garage premiery Roland Topor teatr Zima pod stołem

PDF Print