języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Pierwsza w województwie orkiestra grająca na historycznych instrumentach

Orkiestra Historyczna! {oh!} to pierwsza w województwie śląskim orkiestra grająca na instrumentach historycznych. Swoim profilem wpisuje się w nurt wykonawstwa zgodnego historycznie, dla którego priorytetem jest dotarcie do najwierniejszego brzmienia danej epoki poprzez badanie dostępnych źródeł kulturowych.

Powstanie tego typu zespołu na Śląsku jest efektem rocznej pracy Stowarzyszenia „Art In Motion”.

Koncertmistrzem formacji została Martyna Pastuszka, która wykonawstwem historycznym zajmuje się od 2001 roku. W swojej działalności artystycznej łączy rolę solistki, kameralistki oraz muzyka orkiestrowego. Współpracuje z wieloma wspaniałymi orkiestrami: Arte dei Suonatori, Le Cercle de l’Harmonie, Le Parlement de Musique, Capella Cracoviensis.

W skład zespołu wchodzi trzynastu muzyków, grających na instrumentach historycznych, którzy do tej pory zasilali podobne orkiestry w kraju i za granicą:

skrzypce – Martyna Pastuszka, Małgorzata Malke, Alicja Sierpińska, Violetta Szopa-Tomczyk, Adam Pastuszka, Róża Czarnota;
altówka – Dominika Małecka;
viola da gamba – Justyna Krusz, Krzysztof Firlus;
wiolonczela – Bartosz Kokoszka;
violone – Stanisław Smołka;
klawesyn – Marcin Świątkiewicz;
pozytyw – Anna Firlus.

Debiut {oh!} będzie miał miejsce w Kościele Mariackim w Katowicach 28 marca 2012 r. o godzinie 19.30. Koncert zwieńczy Wielkopostny Festiwal Muzyki Dawnej.

Tagi: instrumenty historyczne katowice koncerty muzyka dawna Orkiestra Historyczna! {oh!}

PDF Print