języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Filmy afrykańskie znowu pojawią się w katowickim Rialcie. Afrykamera 2013

Najlepsze współczesne kino afrykańskie ponownie zawita do Katowic. Podczas trzech dni projekcji (5 - 7 lipca) w kinoteatrze Rialto znajdzie się miejsce zarówno na dokument, jak i fabułę, dramat i komedię, na pewno zaś widzowie zobaczą to, co we współczesnym kinie afrykańskim najciekawsze oraz przełamujące ciągle jednowymiarowe i oparte na stereotypach spojrzenie na ten kontynent.

Podczas tych trzech dni odbędą się dwie polskie premiery, a także zostaną pokazane najlepsze, nagradzane przez publiczność i jury, filmy Afrykamery 2013. Zainteresowani sztuką Afryki będą także mogli wziąć udział w warsztatach  o sztuce ulicy oraz wykonać reklamowy szyld... fryzjerski.

Katowicka Afrykamera odbywa się w ramach VI Art Naif Festiwalu (Galeria Szyb Wilson). Główną częścią wydarzenia jest wystawa sztuki naiwnej z całego świata (w tym roku ponad 280 twórców z 35 krajów): malarstwa, rzeźby ceramiki. Festiwal to także wiele imprez towarzyszących: warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty, ArtJarmark, a także pokazy filmowe.

Przegląd otworzy (5.07, godz. 18.00) „Mavambu”, dokument o artyście z Konga, który w swoich rzeźbach wykorzystuje łuski od naboi, maczety, noże, a nawet łyżki i widelce. Freddy Tsimba mówi: „Ryzykuję życiem, aby tworzyć moje rzeźby, to nie ma ceny. Zebrałem już dziesięć tysięcy naboi, ale ile ciągle pozostało? Tony! I one dźwigają tragiczną historię mojego kraju.”. Tego samego wieczoru (5.07, godz. 18.30) zostanie pokazany „Otelo płonie”, obraz o czasach końcówki apartheidu. Grupa przyjaciół odkrywa w sobie pasję i talent do surfingu, jednak sytuacja polityczna w kraju nikomu nie pozwala pozostać obojętnym i po prostu podążać za własnymi marzeniami.

Drugi dzień Festiwalu (6.07) rozpocznie się już o 11.00. W Galerii Szyb Wilson Karolina Marcinkowska poprowadzi warsztaty „Sztuka miejska w Afryce: od szyldów fryzjerskich po malowane pojazdy”. W Polsce uliczne szyldy budzą zwykle niechęć i kojarzą się z zaśmiecaniem przestrzeni miasta, jako przejaw kiczu i tandety, tymczasem w krajach Afryki to dziedzina sztuki, w której każdy element ma swoją symbolikę oraz wymaga ręki odrębnego specjalisty. Każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł takie dzieło sztuki wykonać. A od godziny18.00 Afrykamera powróci do kina, pierwszy film to „Africa the Beat”, polska premiera, na którą przyjedzie jeden z twórców dokumentu, Polo Vallejo. Obraz jest fascynującą opowieścią o życiu tanzańskiego plemienia Wagogo, którego codzienność przepełniona jest muzyką. Reżyser będzie świeżo po po kolejnej wizycie w Nzali, przekaże więc najnowsze wieści z życia społeczności. Potem (6.07, godz. 19.00) widzowie ponownie przeniosą się w rejony konfliktu, bo „Yema” to historia mówiąca o próbie powrócenia do normalności, mimo trwającej wokół wojny, która przyniosła dotkliwe straty.

Afrykamera zakończy się (7.07, godz. 18.00) jednak pozytywnie, komedią „Materiał” (nagroda Publiczności Afrykamera 2013). Czy żyjąc w muzułmańskiej rodzinie można zarabiać na życie bawiąc innych? Bohater tej opowieści, na co dzień sprzedawca w sklepie z materiałami, jest przekonany, że ojciec nie będzie pochwalał zawodu komika, który jednak jest prawdziwą pasją Kassima. Konfrontacja musi nieuchronnie nastąpić.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

2013-07-03

Tagi: Afryka afrykamera Art naif festiwal 2013 kino afrykańskie Kinoteatr Rialto przegląd kina afrykańskiego

PDF Print