języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

50. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego – obchody w Katowicach

9 stycznia 2017 r. odbędą się obchody 50. rocznicy Zbigniewa Cybulskiego.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 13:30 na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach, poprowadzi ją ksiądz Tomasz Jaklewicz. Wezmą w niej udział oficjalni goście, przedstawiciele władz lokalnych oraz poczty sztandarowe katowickich szkół. Romuald Ardanowski zaśpiewa utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

O godzinie 15:00 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się spotkanie wspomnieniowe z przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami i sympatykami Zbigniewa Cybulskiego. Udział wezmą m.in. Daniel Olbrychski (Jowita, 1967), Barbara Krafftówna (Szyfry, 1966; Rękopis znaleziony w Saragossie, 1964; Ich dzień powszedni, 1963; Jak być kochaną, 1962, Arlekinada, 1961; Popiół i diament, 1958), Iga Cembrzyńska (Jowita, 1967; Salto, 1965; Rękopis znaleziony w Saragossie, 1964), Jacek Fedorowicz (Do widzenia, do jutra…, 1960), Alfred „Alfa” Andrys, Bartosz Gelner, Paweł Lampe i Maciej Jankiewicz.

Wyświetlony będzie także film „Katowice Zbyszka Cybulskiego” (reż. Wojciech Sarnowicz, prod. Antena Górnośląska Polska 2003, 35 min). Film przywołuje temat dwóch pogrzebów. Po tragicznej śmierci aktora ówczesne władze za wszelką cenę nie chciały dopuścić do pogrzebu katolickiego - ceremonia miała mieć charakter świecki, na co z kolei nie wyrażała zgody rodzina Cybulskiego.  W efekcie pogrzeby były dwa. Jeden z nich stał się ogromną manifestacją.

(bilety 8 złotych)

O godzinie 17:30 w Kinie Kosmos odbędzie się spotkanie z Igą Cembrzyńską i Jackiem Fedorowiczem oraz projekcja filmu „Jowita” (reż. Janusz Morgenstern, prod. ZF Syrena, Polska 1967, 91 min).

(bilety 10 złotych)

Projekcja filmu odbędzie się w kinie jakie widziane było z okien mieszkania rodziców Cybulskiego w czasie, gdy mieszkali przy Placu Grunwaldzkim na katowickiej Koszutce.

Pokaz inauguruje przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, który będzie miał miejsce w kinie Kosmos.

(bilety 10 i 8 złotych)

10.01, godz. 18:00 "KOCHAĆ"

19.01, godz. 18:00 "MORDERCA ZOSTAWIA ŚLAD"

24.01, godz. 18:00 "JUTRO MEKSYK"

31.01, godz. 18:00 "POCIĄG"

Przeglądowi towarzyszyć będą spotkania ze współpracownikami aktora oraz promocja książki Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto”.

Scenariusz obchodów orpacowała Krystyna Mitręga.

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 r. wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców.

Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie. W 1946 r. na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkali się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanowiła zamieszkać na Górnym Śląsku. Początkowo pomieszkiwali u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 r. Zbyszek Cybulski zdał w Dzierżoniowie maturę i wyjechał do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znaleźli mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, a następnie przenieśli się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36 a, gdzie spędzili kolejne lata, aż do śmierci ojca Aleksandra Cybulskiego w 1965 r. Następnym adresem rodziny Cybulskich został plac Grunwaldzki na Koszutce - z mieszkania rozciągał się widok na kino Kosmos. Dziś na placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 r. w Galerii Artystów.

Zbigniew Cybulski często wracał do Katowic, do rodziców i brata. Tutaj odpoczywał i czerpał energię do pracy. Tutaj też po tragicznej śmierci w 1967 r. został pochowany. Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza znajduje się rodzinny grób Cybulskich, w którym obok aktora spoczywają jego rodzice. W Katowicach znajdują się także inne miejsca przypominające aktora: ul. Zbigniewa Cybulskiego w Ligocie czy sala kinowa Miejskiego Domu Kultury "Południe" w Kostuchnie, nazwana Salą Kinową im. Zbigniewa Cybulskiego.

Tagi: Barbara Kraftówna Daniel Olbrychski Iga Cembrzyńska Jacek Fedorowicz Katowice rocznica Zbigniew Cybulski

PDF Print