języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Michael Nyman Band w NOSPR

NOSPR zaprasza na koncert Michael Nyman Band 40th Anniversary Tour, który odbędzie się 30 października 2017 r.

Michael Nyman, znakomity brytyjski kompozytor, znany jest najbardziej jako twórca muzyki filmowej, ale zakres jego twórczości jest jednak znacznie rozleglejszy.

Wykształcony w Królewskiej Akademii Muzycznej i King’s College w Londynie, zajmował się krytyką muzyczną i pracował jako muzykolog. Jest autorem książki „Experimental Music: Cage and beyond”. Wśród jego dzieł znajdują się utwory symfoniczne, muzyka kameralna, opery, a także muzyka do gry komputerowej („Enemy Zero”).

Dla Nymana, jako kompozytora muzyki filmowej, szczególną rolę odegrała wieloletnia współpraca z Peterem Greenawayem. Stworzył muzykę do jedenastu filmów tego reżysera, poczynając od „Vertical Features Remake” (1976), poprzez takie obrazy jak „Kontrakt rysownika” (1982) czy „Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek” (1989), a na „Księgach Prospera” (1991) kończąc.

Największą sławę przyniosła mu jednak ścieżka dźwiękowa do filmu „Fortepian” Jane Campion (1992), filmu, w którym muzyka odgrywa szczególnie ważną rolę jako język, w jakim wypowiada się niema bohaterka. Jako twórca muzyki filmowej był kilkakrotnie nominowany do British Academy Award („Fortepian”, „Koniec romansu”) oraz do Złotego Globu („Fortepian”, „Gattaca”, „Koniec romansu”).

Podczas koncertu w Katowicach ułyszymy  najpopularniejsze kompozycje z jego ogromnego dorobku w dziedzinie muzyki filmowej: muzykę do filmów Petera Greenawaya oraz „Fortepianu” Jane Campion. Artyście towarzyszyć będzie jedenastoosobowy zespół muzyków współpracujących z Nymanem od wielu lat pod nazwą „Michael Nyman Band”.

Tagi: Katowice koncert Michael Nyman muzyka filmowa NOSPR

PDF Print