języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Dzień Wolnej Sztuki 2017

W sobotę 22 kwietnia 2017 r. o godzinie 12:00 odbędzie się szósta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea historyczne, archeologiczne i etnograficzne, techniczne w całej Polsce pokażą po pięć wybranych obiektów ze swoich kolekcji. Przez godzinę będzie można się przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia.

Przekonamy się, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Przez pięć lat w akcji uczestniczyło prawie 60 muzeach w całej Polsce, a zwiedzający mogli się  przekonywać, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

22 kwietnia 2017 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

W Metropolii Silesia w akcji Dnia Wolnej Sztuki uczestniczą:

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Galeria Dagma Art

Muzeum Śląskie

Muzeum Miejskie w Tychach

Tagi: Dzień Wolnej Sztuki Galeria Dagma Art Metropolia Silesia muzeum Muzeum Górnośląskie Muzeum Miejskie w Tychach Muzeum Śląskie sztuka

PDF Print