języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Wystawa fotografii otworkowej w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom

Pejzaże miejskie, drzewa, sporadycznie ludzie – patrząc na zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego trudno uwierzyć, że zostały wykonane samodzielnie skonstruowanymi aparatami, często na kliszach z pchlich targów.

W lipcu będzie można je oglądać w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom. Wystawa potrwa do 1 sierpnia 2017 r.

Leszek Wyrzykowski jest fotografem samoukiem. Jego przygoda z fotografią przerodziła się w pasję w latach 90. Na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie kupował pierwsze Fedy, Zenity, Kievy. Jak mówi, od tamtego czasu zatoczył krąg – po fotografii analogowej zachłysnął się cyfrową tak mocno, że teraz powraca do korzeni. Obecnie najchętniej wykonuje zdjęcia technologią otworkową, wykorzystując do tego samodzielnie skonstruowane aparaty.

- Fotografia otworkowa wykonywana jest bez szklanego obiektywu. Zastępuje go niewielka dziurka, zrobiona na przykład w cienkiej blaszce. Światło przechodzi przez nią, a dzięki długim czasom naświetlania na materiale światłoczułym powstaje obraz – tłumaczy Leszek Wyrzykowski. – To niszowa technika i najpewniej taką pozostanie. Jednak warto się jej uczyć, ponieważ w przeciwieństwie do „cyfrówek”, aparat nie podpowiada niczego, pobudza wyobraźnię, wymaga myślenia „fotograficznego”, kadr budujesz w głowie, a potem ustawiasz aparat – dodaje.

Fotograf realizuje cykl PPP (Praskie Podwórka Pinholem) – robi zdjęcia warszawskiej Pragi, które w niewielkim stopniu zostały dotknięte przez wojnę i później zaniedbane w czasach PRL. Jego ulubionym tematem są również drzewa, ponieważ – jak żartuje – w przeciwieństwie do ludzi są cierpliwe i „nie uciekają”. Lubi używać przeterminowanych kliszy – w jego ocenie ich zadymienie, nierówne naświetlenie czy zabrudzenia podkreślają wyjątkowość fotografii otworkowej. Cierpliwie wyszukuje je na pchlich targach i portalach internetowych.

Leszek Wyrzykowski dwukrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej, gdzie miał swoje wystawy indywidualne („Praskie podwórka” w 2013 roku oraz „Drzewo” w 2015 roku). Jego zdjęcia można było również zobaczyć między innymi na wystawach pokonkursowych „Niebieska Flasza” organizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz „Światło” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Otworkowej w Częstochowie.

Wstęp wolny.

Tagi: Agora Bytom fotografia fotografia otworkowa Galeria na Poziomie Leszek Wyrzykowski wystawa

PDF Print