języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

'OKO' – wystawa w trzech odsłonach w Związku Polskich Artystów Fotografików

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wystawę fotografii w ramach projektu “OKO”, wystawa w trzech odsłonach:
Ondřej Durczak z cyklu “Ostrava v důchodu”, Michał Cała, Anna Chojnacka, Kazimierz Seko — “Katowice” oraz David Macháč z cyklu “Zahrádkáři”.

Wystawę można oglądać do 29 września 2017 ( także podczas III Katowickiej Nocy Galerii 29.09) w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.

Wstęp wolny

Ondřej Durczak „Ostrava na emeryturze”

Ostrava na emeryturze jest zestawem zdjęć umierających zabytków i elementów technicznych, cywilnych i mieszkaniowych miasta Ostrawy. Projekt rozoczął się w 2011 roku, a obecnie prezentuje różne zabytki w postaci kopalń, kolonii, ulic miasta, fabryk, ale także mniej znanych miejsc w Ostrawie, takich jak bufet, toaleta, basen, czy pchle targi. Poprzez obiektywne fotograficzne podejście do motywów autor przypomina ważne miejsca z przeszłości, które były istotne w Ostrawie od połowy XIX wieku. Nacisk położony jest również na słynne elementy z okresu 1948–1989, które często są zapomniane. Głównym celem tej pracy jest uchwycenie miejsc, które nieodwracalnie zanikają i zwracają uwagę na stopniową utratę pierwotnej aglomeracji przemysłowej.

Michał Cała z cyklu “Śląsk i Galicja”

Michał Cała urodził się w 1948 roku w Toruniu. W roku 1973, w trakcie swoich studiów na Politechnice Warszawskiej rozpoczął swoją pracę twórczą w dziedzinie fotografii. W latach 1977–1995 zamieszkał w Tychach i poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu.

David Macháč — Opava z cyklu “Zahrádkáři”

Ogrodnicy
„Cykl ogrodników jest otwartym projektem, nad którym pracuję od 2006 roku. Jest to częściowo fotografia portretowa ludzi podczas spędzania czasu wolnego, zwłaszcza w Czechach, gdzie jak zauważyłem ogrodnictwo wraz z wieloma innymi hobby to bardzo popularny sposób na życie. Prawie każde przedmieście miasta znajdzie te kolonie. Ogrody są tworzone w dokładnie określonej przestrzeni, a sama konstrukcja ma określone wymiary. Mnie interesuje to jak każdy tworzy tę przestrzeń zgodnie ze swoimi pomysłami. Dlatego bardzo ważne jest dla mnie, abym uchwycił zarówno budynek, jak i jego właściciela, ponieważ można znaleźć różne powiązania między przestrzenią ogrodu i jego użytkownikiem, ogrodnikiem. Każdy ogród jest inny, tak jak osoba, która nim zarządza. Na tych fotografiach możemy obserwować jak ludzie spędzają tu wolny czas i odkrywają spokój i harmonię.” David Macháč

Tagi: Katowice OKO wystawa wystawa fotografia ZPAF

PDF Print