języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Premiera w Teatrze Rozrywki

Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza 16 listopada 2017 r. na polską prapremierę musicalu ‘Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając’ autorstwa Franka Loessera i Abe Burrowsa.

Od pucybuta do milionera? A może od czyściciela okien do prezesa biznesowej korporacji? W świecie przypominającym codzienność Dona Drapera z serialu Mad Men wszystko jest możliwe. Młodemu, ambitnemu Finchowi wpada w ręce poradnik biznesowy zatytułowany: „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając”. Postanawia wcielić w życie zapisane w nim porady. A są one… nietypowo szczere. Zamiast ciężkiej pracy i codziennego wysiłku, autor stawia na spryt, brak skrupułów oraz znajomość specyficznych zasad rządzących korporacyjnym światkiem. Już wkrótce Finch rozpoczyna wędrówkę na szczyt. Zanim jednak pokona przeciwników i zostanie prezesem wielkiej firmy, będzie musiał nauczyć się poruszać w świecie rekinów biznesu, korporacyjnych szczurów i… seksownych sekretarek.

Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając to muzyczna komedia korporacyjna, a przy tym jeden z najzabawniejszych musicali, jakie kiedykolwiek powstały. Jego autorem jest Frank Loesser, broadwayowski klasyk, kompozytor m.in. przebojowego Guys and Dolls. Loesser korporacyjną rzeczywistość przybliża widzom przede wszystkim poprzez dynamiczne muzyczno-choreograficzne numery, których same tytuły wprowadzają już w specyfikę świata wielkiego biznesu (m.in.: „Sekretarka nie jest zabawką”, „Korporacyjny styl”, „Przerwa na kawę”). Również libretto Abe’a Burrowsa należy do najbardziej dowcipnych w historii musicalu.
Premiera Jak odnieść sukces… odbyła się na Broadwayu w 1961 roku. Choreografię do spektaklu stworzył Bob Fosse, a główną rolę Fincha zagrał Robert Morse, nagrodzony za nią statuetką Tony, czyli amerykańskim teatralnym Oscarem. Sam musical w 1962 roku zdobył również Tony, jako najlepsze przedstawienie muzyczne roku oraz pięć innych statuetek. Uhonorowano go też Pulitzerem! Jak odnieść sukces… wznawiano na Broadwayu jeszcze dwukrotnie, a w ostatniej realizacji, z 2011 roku, Fincha zagrał Daniel Radcliffe, czyli filmowy Harry Potter! Tytuł znany jest również z filmu z 1967 roku, w którym rolę Fincha powtórzył Robert Morse.

muzyka, teksty piosenek: Frank Loesser
libretto: Abe Burrows, Jack Weinstock, Willie Gilbert
przekład: Jacek Mikołajczyk
reżyseria: Jacek Bończyk
choreografia: Jarosław Staniek
scenografia: Grzegorz Policiński
kostiumy: Dorota Roqueplo
kierownictwo muzyczne: Mateusz Walach
kierownictwo wokalne: Ewa Zug

asystentka reżysera: Estera Sławińska-Dziurosz
asystentki choreografa: Katarzyna Zielonka i Natalia Gajewska
asystent kostiumografa: Magdalena Wiluś
inspicjenci: Zdzisław Ogos / Iwona Bruch

obsada:
PIERREPONT FINCH – Kamil Franczak
GŁOS Z KSIĄŻKI – Jacek Bończyk
ROSEMARY PILKINGTON – Dominika Guzek
SMITTY – Wioletta Białk
BUD – Kamil Baron
J. B. BIGGLEY – Tomasz Steciuk (gościnnie)
PANNA JONES – Izabella Malik
HEDY LA RUE – Wioleta Malchar-Moś
TWIMBLE / WOMPER – Dominik Koralewski
BRATT – Jarosław Czarnecki
PANNA KRUMHOLTZ – Alona Szostak

PETERSON, OVINGTON, SPIKER – Andrzej Lichosyt
GATCH – Marek Chudziński
JENKINS – Hubert Waljewski
JOHNSON – Piotr Brodziński
MATTHEWS – Paweł Stefan
TACKABERRY – Przemysław Witkowicz
DAVIS – Daniel Cebula-Orynicz
SPRZĄTACZKA 1 – Dagmara Żuchnicka
SPRZĄTACZKA 2 – Ewa Grysko
TOYNBEE – Jacek Pacholski
DZIEWCZYNY W ZAWIASACH – Aleksandra Dyjas i Anna Surma
oraz
zespół wokalny: Aleksandra Dyjas, Ewa Grysko, Katarzyna Hołub, Paulina Magaj, Joanna Możdżan, Anna Surma, Estera Sławińska-Dziurosz, Dagmara Żuchnicka, Daniel Cebula-Orynicz, Jacek Pacholski, Przemysław Witkowicz
zespół baletowy: Natalia Gajewska (gościnnie), Aleksandra Karch, Beata Kapluk, Sonia Sosna-Kostrzewa, Edyta Krawczyk, Zuzanna Marszał, Małgorzata Mazurkiewicz, Katarzyna Osuch, Joanna Rynkiewicz, Agnieszka Saletra, Weronika Zięba, Sebastian Chwastecki, Krzysztof Czubaszek, Daniel Dąbrowski, Paweł Majewski, Łukasz Majowski, Mateusz Sobczak, Daniel Szefler, Rostyslav Tkachuk, Karol Zdańkowski
i orkiestra Teatru Rozrywki
dyrygenci: Jerzy Jarosik i Mateusz Walach

polska prapremiera: 16 listopada 2017
projekt plakatu i logotypu: Janusz Różański  

Tagi: musical prapremiera w Teatrze Rozrywki teatr rozrywki w chorzowie

PDF Print