języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Uroczyste otwarcie Najmniejszej Sceny Teatralnej na Górnym Śląsku!

25 stycznia 2018 roku zaprasza na uroczyste otwarcie Najmniejszej Sceny Teatralnej na Górnym Śląsku, która będzie się mieścić przy ulicy Kątowej 2 w Katowicach-Ochojcu i nazywać "Teatr w Izbie". 

Otwarcie Teatru w Izbie będzie połączone ze spektaklem premierowym pt.” Dom, drzewo, dziecko” oraz panelem dyskusyjnym z młodzieżą III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach w ramach projektu kulTUralnie .

Teatr w Izbie to idea Michała Laksy, katowickiego artysty, muzyka i kompozytora o ogólnopolskiej sławie, a co najważniejsze - ojca niepełnosprawnego Patryka.

Patryk Laksa jest aktorem integracyjnego kabaretu Drzewo A Gada, poeta, humanista oraz stand-uperem. Przede wszystkim jest on młodym człowiekiem dotknięty porażeniem mózgowym, czyli potocznie zwanym niepełnosprawnym. Od 12. życia występuje na scenie, ma bezpośredni kontakt z publicznością, mediami oraz środowiskiem artystycznym.

Michał Laksa krótko o historii kabaretowych działań:

Zarówno mnie jak i Patrykowi od wielu lat towarzyszyła myśl, że sztuka jest dziedziną otwartą, nieoceniającą, tolerującą, wyrozumiałą, dostępną dla wszystkich a przede wszystkim pozbawioną barier. W niej granice, stereotypy, uprzedzenia czy ograniczenia nie istnieją. Na początku była myśl - myśl o kabarecie. W roku 2008 wraz z zaproszonym do współpracy ks. Markiem Wójcickim założyliśmy kabaret, który z biegiem lat stał się podwaliną pod projekt muzyczno-kabaretowy. Kabaret stworzył m.in. pięć odrębnych programów artystycznych. Każdy z nich nietuzinkowy i na bardzo wysokim poziomie merytorycznym z absurdalnym, wyszukanym żartem.

Teatr w Izbie jest pewnego rodzaju rozwinięciem myśli ojca i syna z niepełnosprawnością (Michała i Paryka), a tym samym kontynuacją ich działań artystycznych.

Teatr w Izbie narodził się z potrzeby stworzenia czegoś oryginalnego i  wyjątkowego na mapie kulturalnej Katowic i całego Górnego Śląska, a także z potrzeby dawania synowi tego, co tylko ojciec może dać. Wyposażeni w bagaż doświadczeń i szeroko rozwiniętych artystycznych kontaktów, po wielu nieudanych i udanych próbach, po wielu spektaklach, produkcjach koncertowych, konferencjach i wielu innych. Michał Laksa postanowił zaprosić ww. inicjatywy do małego pokoju o kubaturze 20 m2. Do pokoju z oryginalną scenografią. Pokoju  ze scenę, kurtynę, nagłośnienie, zaplecze oraz garderobę. Pokoju pełnego nadziei i artystycznych ambicji. Pokoju, w którym pomieści się około 20 widzów. To właśnie w nim Michał Laksa chce tworzyć i gościć wysoką kulturę.

Założeniem Teatru w Izbie jest takie, aby Patryk Laksa stał się jednocześnie dyrektorem pracownikiem, aktorem, odźwiernym, konferansjerem, kustoszem wystaw, a czasem może i publicznością w swoim własnym teatrze.  Miło będzie patrzeć, kiedy mały Teatr w Izbie gościć będzie wielkich ludzi; kiedy podejmowane będą w nim wielkie problemy; kiedy realizowane będą w nim artystyczne i życiowe ambicje - przede wszystkim małego, „drewnianego” chłopca, który obecnie jest już większym „drewnianym” mężczyzną, ale też ludzi,  którzy wokół niego i wraz z nim od lat tworzą wszystkie nietuzinkowe, artystyczne inicjatywy w ramach działalności Stowarzyszenia Absurdalny Kabaret.

Plan działania:  Teatr w Izbie będzie miał charakter komediowy, ale nie będziemy obawiać się w nim również dramatycznych tematów. Nie będzie to miejsce takie jak wszystkie. To nowe miejsce na mapie południowej części Katowic stanie się centrum spotkań i wydarzeń kulturalnych. W ramach tego projektu oprócz typowej sceny teatralnej planujemy realizować działania takie jak:

  • teatr 1 aktora 
  • wystawianie spektakli teatralnych
  • wieczorki poezji
  • stand-up
  • multimedialna scena teatralna, czyli transmisje online 
  • spotkania z artystami
  • premiery wydawnicze
  • wydarzenia kulturalne dla mieszkańców Katowic
  • warsztat teatralne oraz teatralne koła zainteresowań i wiele innych.

 

 

 

Tagi: Katowice najmniejszy teatr nowy teatr Teatr Teatr w Izbie

PDF Print