języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Filmowy obraz dzisiejszych Katowic w projekcie PopKooltour

17 maja startuje PopKooltour - wyjątkowe przedsięwzięcie społeczno-artystyczne inspirowane przez Galerię Katowicką, które połączy różne spojrzenia na miasto w jeden obraz filmowy 360 stopni. Będzie to podróż przez pokolenia, miejsca i warstwy społeczne - stworzony zarówno przez zwykłych ludzi spotkanych na ulicach czy podwórkach, jak i przez tych znanych i rozpoznawalnych. Ekipa filmowców, dźwiękowców wyruszy w miasto, by zarejestrować nowoczesny manifest Katowic. Na koniec pod Galerią odbędzie się popkulturowy performance i finał projektu.

PopKooltour to kolejna po „Projekcie Wyższy Poziom” inicjatywa Galerii Katowickiej potwierdzająca gotowość centrum handlowego do realizowania odważnych i unikalnych w skali kraju projektów społecznych. Popkooltour to przedsięwzięcie typowo społeczne, wciągające do projektu każdego mieszkańca napotkanego na ulicy.

Celem akcji jest stworzenie filmowego obrazu dzisiejszych Katowic. Miasta bogatego kulturowo, w którym przenikają się pokolenia, tradycja miesza z popkulturą, przeszłość z przyszłością a ślady jednego i drugiego widać w ludziach i miejscach. Popkooltour jest projektem ponad podziałami, pokazującym to co nas łączy a nie to co nas dzieli. Popkooltour podkreśla, że możemy widzieć te same sprawy w zupełnie inny sposób, jednak łączy nas miejsce, w którym żyjemy lub działamy. Jest to projekt wychodzący daleko poza pochodzenie, płeć, status społeczny, wiek, przynależność religijną czy poglądy polityczne.

Filmowców i dźwiękowców będzie można spotkać na ulicach miasta, w dzielnicach, parkach - przez 3 kolejne dni, od czwartku do soboty. Ekipa nagrywać będzie ludzkie twarze, dźwięki miasta, odgłosy życia, jakie toczy się w Katowicach oraz prosić o dokończenie zdania „Katowice to dla mnie…”. Zostaną o to również poproszeni ludzie Katowic: artyści i znane osobistości. Z zebranych nagrań powstanie klip oraz dłuższy materiał, który tydzień później, w czwartek 24 maja, zostanie oficjalnie zaprezentowany pod Galerią. Wieczorem wszyscy przybyli pod Galerię Katowicką zostaną również zaproszeni do wzięcia udziału w wielkim katowickim flash mobie. Nie zabraknie także innych atrakcji oraz konkursów z nagrodami! 

- PopKooltour to projekt, który w pełni wyraża misję społeczną, jaką Galeria Katowicka zdecydowała się wypełniać w Katowicach. Cieszymy się, że nadal nie brakuje nam odwagi aby realizować odważne projekty, nietypowe jak na przestrzeń komercyjną, jednak wpisujące się w ogólnoświatowy trend powstawania galerii społecznych. Pod tym względem Galeria Katowicka należy do liderów branży w Polsce, wyznaczając kierunki i przesuwając granice relacji ze społecznością lokalną, daleko poza potrzeby komercyjne – mówi Joanna Bagińska, dyrektor Galerii Katowickiej.

Projekt rusza 17 maja. Rozpocznie go trwający 3 dni tour ekipy filmowej. Filmowcy, podróżujący "popkooltourowym" busem, będą codziennie zaglądać do innej części miasta:

17.05, czwartek, 15:00 – godziny wieczorne
Nikiszowiec, Giszowiec, Janów, Bogucice, Dąbrówka, Mała, Wełnowiec

18.05, piątek, 15:00 - godziny wieczorne
Osiedle Paderewskiego, Dolina 3 Stawów, Brynów, Park Kościuszki, Bażantowo, Piotrowice, Ochojec, Ligota, Panewniki

19.05, sobota, 15:00 – godziny wieczorne
Katowicka Strefa Kultury (NOSPR, MCK, Spodek), Osiedle Tysiąclecia, Park Śląski, Józefowiec, Dąb

Dodatkowo ekipa filmowa będzie stacjonować przy Galerii Katowickiej, na Placu Marii i Lecha Kaczyńskich od 17 do 19 maja w godzinach:
17.05, czwartek, 09:00-17:00
18.05, piątek, 11:00-19:00
19.05, sobota, 14:00-21:00.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print