języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Już po raz dwudziesty drugi w Rudzie Śląskiej wręczono "Bibliosy"

Już po raz 22. wręczono „Bibliosy”, czyli honorowe nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. „Bibliotekarzem Roku” została Bożena Jasnowska z Filii nr 18, natomiast tytuł „Czytelnika Roku” przyznano Grażynie Dziedzic. Z okazji święta bibliotekarzy wręczono również nagrody „Pro Library – Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej”. W tym roku uhonorowano nimi Małgorzatę Borowską, Sylwię Grzybek, Stefanię Nowarę oraz ks. Ryszarda Nowaka. Nagrody zostały przyznane z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

„Bibliosy” są przyznawane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Bibliotekarz Roku”, w której głosują pracownicy MBP, a druga to „Czytelnik Roku”, którego typują kierownicy filii i dyrektor biblioteki, a wybiera Kapituła. W tym roku w kategorii „Bibliotekarz Roku” nagrodzono Bożenę Jasnowską, wieloletnią bibliotekarkę, która prowadzi wiele działań animacyjnych w Filii nr 18. Natomiast w kategorii „Czytelnik roku” „Bibliosa” wręczono prezydent miasta Grażynie Dziedzic. – Ogromnie cieszę się z tego wyróżnienia, bo książki były zawsze obecne w moim życiu – zapewniła prezydent Dziedzic. – Wbrew pozorom, coraz więcej ludzi czyta książki, dlatego staram się, by oferta rudzkich bibliotek była coraz bardziej atrakcyjna i wychodziła naprzeciw potrzebom mieszkańców – powiedziała. – Tak jak sport zapewnia nam zdrowie, tak czytanie również pomaga zachować zdrowie psychiczne, radość ducha, poszerza nasze horyzonty, dlatego zawsze zachęcam do jednego i drugiego – mówiła.

 Laureaci „Bibliosów” jak zwykle otrzymali wizerunek płaskorzeźby wieńczącej szczyt elewacji frontowej Biblioteki Centralnej MBP w Rudzie Śląskiej, którą w oryginale zaprojektował i wykonał artysta rzeźbiarz Marek Walczak.

Od roku 2012, decyzją członków Kapituły, przyznawane są również nagrody „Pro Library – Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej”. Nominacji do przyznania tegoż wyróżnienia udzielają kierownicy filii biblioteki. W tym roku nagrody otrzymali: Małgorzata Borowska, Sylwia Grzybek, Stefania Nowara oraz ks. Ryszard Nowak, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła. Wszyscy wyróżnieni otrzymali „Złote Karty” rudzkiej książnicy, upoważniające do bezterminowego korzystania z usług bibliotecznych. – Do dziś pamiętam panią bibliotekarkę z mojej szkoły podstawowej, która z czasem stała się bliską mi osobą i pomogła rozwijać moją miłość do książek – wspominał ksiądz Nowak. – Kiedy dorastałem dozwolone było wypożyczenie maksymalnie pięciu książek. Po tygodniu przyszedłem wymienić je na inne, ale pani miała wątpliwości, czy je przeczytałem. Dopiero kiedy odpytała mnie z lektur pozwoliła wypożyczyć kolejne i później mnie już nie odpytywała. Nasza przyjaźń przetrwała długie lata – opowiadał.

Tagi: bibliosy biblioteka w Rudzie Śląskiej

PDF Print