języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Gwiazdy światowej lekkoatletyki i biegi dla Niepodległej na Memoriale Kamili Skolimowskiej

Ronnie Baker, Pierre Ambroise Bosse, Christian Taylor i Robert Harting – to kolejne potwierdzone gwiazdy Memoriału Kamili Skolimowskiej, który już 22 sierpnia odbędzie się na chorzowskim Stadionie Śląskim. Podczas mityngu w sportowy sposób uhonorowane zostanie także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

  USA to od lat potęga lekkoatletyczna, a zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych zawsze budzą podziw i szacunek na stadionach całego świata. Niemal dokładnie 60 lat po legendarnym meczu lekkoatletycznym Polska – USA (1-2 sierpnia 1958 roku) wielu znakomitych amerykańskich lekkoatletów wystartuje na Memoriale Kamili Skolimowskiej. W ostatnich dniach swój start w Chorzowie potwierdzili Ronnie Baker i Christian Taylor.

Bieg na 100 metrów zawsze rozpala w kibicach wielkie emocje. Chociaż sama rywalizacja trwa zaledwie ok. 10 sekund to pasjonuje miliony fanów na całym świecie. Kibice na Stadionie Śląskim będą świadkami  wspaniałego pojedynku jednych z najszybszych ludzi świata, w którym były rekordzista globu Jamajczyk Asafa Powell zmierzy się z najszybszym obecnie na świecie – współliderem tabel – Ronnie Bakerem z USA. Ich pojedynek z pewnością zelektryzuje kibiców, którzy mają szansę zobaczyć w Chorzowie bieg, który zakończy się rezultatem poniżej 10 sekund.

 

Łączenie konkurencji nie jest w obecnej lekkoatletyce zbyt częste, tym większy szacunek należy się sportowcom, którzy czynią to z powodzeniem. Do tego grona zalicza się Christian Taylor. Ten dwukrotny mistrz olimpijski (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016) i trzykrotny złoty medalista mistrzostw świata (2011, 2015, 2017) w trójskoku znakomicie czuje się też… w biegu na 400 metrów. I właśnie w tej konkurencji zobaczymy go w Chorzowie. Na dystansie jednego okrążenia Taylor legitymuje się również sukcesami międzynarodowymi – ma na koncie złote medale w biegu sztafetowym z mistrzostw świata juniorów (Bydgoszcz 2008) oraz festiwalu IAAF World Relays (Nassau 2014). Jego rekord życiowy w trójskoku (18.21) to drugi rezultat w historii światowej lekkoatletyki, ale na 400 metrów przy jego nazwisku także widnieje doskonały wynik – 45.07. Tak szybko biegał już w tym roku, więc na doskonałej bieżni Stadionu Śląskiego może pokusić się o poprawienie „życiówki”.

Interesująco zapowiada się także bieg na 800 metrów. Kibice z pewnością pamiętają niespodziewany triumf na tym dystansie Francuza Pierre-Ambroise Bosse na mistrzostwach świata w Londynie. Wtedy na podium stanął także Adam Kszczot. Obu nie zabraknie 22 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Obok nich na linii startu pojawi się także były mistrz Europy oraz obecny halowy wicemistrz świata na 1500 metrów Marcin Lewandowski. 

Polscy fani lekkoatletyki pamiętają jak w 2009 roku Robert Harting w ostatnim rzucie odebrał Piotrowi Małachowskiemu tytuł mistrza świata. Po tamtych berlińskich zawodach pojedynki naszego asa i Niemca niejednokrotnie przyprawiał o ciarki sympatyków Królowej Sportu. Teraz Harting żegna się z kibicami – start w Chorzowie będzie jego ostatnim konkursem w karierze na polskiej ziemi. Z pewnością gościnny nie będzie w nim Małachowski – nasz dwukrotny wicemistrz olimpijski docenia klasę rywala, ale sam będzie chciał odnieść triumf przed polską widownią.

W szczególny sposób organizatorzy postanowili uhonorować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileuszowi poświęcone będą biegi kobiet i mężczyzn na dystansie… 100 metrów.

Obok Ronniego Bakera, Pierre’a Ambroise Bosse, Christiana Taylora i Roberta Hartinga w mityngu wystąpią także inne gwiazdy światowej lekkoatletyki, m.in. Shelly-Ann Fraser-Pryce, Danił Łysienko, Andrius Gudžius, Piotr Lisek, Asafa Powell, Tom Walsh, Caster Semenya, Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki czy Justyna Święty-Ersetic.

Memoriał Kamili Skolimowskiej odbędzie się 22 sierpnia na Stadionie Śląskim, początek zmagań o godzinie 16:00.

Imprezie głównej towarzyszyć będzie także Lekkoatletyczny Piknik Integracyjny. Przy bramie nr 4 Stadionu Śląskiego w godz. 15: 00 – 18:00 na całe rodziny czekać będzie mnóstwo atrakcji zlokalizowanych w kilku strefach. Piknik będzie miał charakter integracyjny, przybliżający rywalizację sportową osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie też animacji dla najmłodszych oraz fachowych porad dietetyków w strefie zdrowia. Uczestnictwo we wszystkich aktywnościach jest bezpłatne.

W godz. 10:00-12:00 na Stadionie Śląskim rozegrany zostanie także Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej. Juniorzy rywalizować będzie w biegach na 100m i 100m ppł, rzutach dyskiem, młotem i oszczepem, skokach wzwyż, w dal i o tyczce oraz w pchnięcie kulą na tej samej arenie, na której kilka godzin później wystartują gwiazdy światowej lekkoatletyki.

Tagi: Kamila Skolimowska memoriał

PDF Print