języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Opera Śląska rozpoczyna 74 sezon, a na premierę zaprasza w październiku

W najnowszym repertuarze Opery Śląskiej w Bytomiu dwie premiery, spektakle baletowe, operowe hity z elementami popkultury i z udziałem publiczności. Nie zabraknie cyklicznych spotkań z twórcami i artystami oraz propozycji dla najmłodszych.

Opera Śląska zainauguruje 74. sezon artystyczny 16 września 2018 r. o godzinie 18.00, prezentując "Halkę" Stanisława Moniuszki. Artyści wystąpią pod dyrekcją Stephena Ellery, międzynarodowej sławy artysty, dyrygującego w teatrach operowych na całym świecie. W ten sposób bytomski teatr włącza się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednocześnie jest to preludium do Roku Moniuszkowskiego, który rozpocznie się już za kilka miesięcy.

We wrześniu i październiku, na bytomskiej scenie czterokrotnie prezentowana będzie także, uwielbiana przez publiczność, opera "Romeo i Julia" Ch. Gounoda. To realizacja nagrodzona trzema Złotymi Maskami, a na scenie wystąpi laureat jednej z nich, Andrzej Lampert. Opera Śląska przygotowała również coś dla miłośników tańca, baletową produkcję, spektakl "Szeherezada/Medea". Oprócz tego także drugą polską operę - "Straszny dwór"(6.10 godz.18.00) i "Madama Butterfly"(13. 10 o godz.18.00)

W niedzielę (23.09 o godz.15.00), pierwsze w tym sezonie spotkanie z cyklu "Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...". Tym razem bohaterem będzie wybitny śpiewak zaliczany do czołówki europejskich basów, artysta Opery Śląskiej, Aleksander Teliga i jego goście.

Ostatnia sobota września będzie okazją do poznania Opery Śląskiej od kulis, w ramach Nocy Teatrów Metropolii, której pomysłodawcą i inicjatorem jest Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolia. W programie m.in. finałowy hit poprzedniego sezonu z wątkiem kryminalnym i nawiązaniami do popkultury, wspólna produkcja Opery Śląskiej i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego
w Katowicach - "Rzekoma ogrodniczka" W. A. Mozarta (godz. 18.00). Widzowie zobaczą też wyjątkowy spektakl z udziałem publiczności - "Czekając na Chopina" M. Znanieckiego (godz. 18.00 i 21.30). Zaplanowano też inne niespodzianki, a wśród nich: pokaz charakteryzacji, warsztaty projektowania kostiumów, pokazy uczniów bytomskiej Szkoły Baletowej i otwarte warsztaty Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych, lekcje śpiewu udzielane przez solistów Opery Śląskiej i oczywiście zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych dla gości opery.

Na pierwszą w tym sezonie premierę Opera Śląska zaprasza 20 października - będzie to opera komiczna "Don Desiderio" J. M. K. Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak i pod kierownictwem muzycznym Jakuba Kontza. Jedną z głównych partii zaśpiewa Joanna Woś, zachwycająca swoim sopranem koloraturowym.Aby poznać kulisy przygotowań do premiery, warto przyjść na spotkanie z reżyserką, w ramach cyklu "Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze..."(14.10 o godz. 16.00).

W repertuarze listopadowym i grudniowym pojawią się, wprowadzające już w nastrój świąteczny, balet "Dziadek do orzechów" i opera "Cyganeria". Natomiast pod koniec tego roku zaprezentowana zostanie druga premiera sezonu, "La Traviata" Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print