języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Nie tylko dla dorosłych. Noc Teatrów Metropolii dzieciom

W ostatnią sobotę września szykuje się jedna z tych niewielu nocy, kiedy dzieci i młodzież nie powinny spać. Atrakcje i moc wrażeń zapewnią teatry i instytucje biorące udział w Nocy Teatrów Metropolii. Przybliżamy wybrane pozycje z programu instytucji przygotowujących na tę noc atrakcje dla młodszej widowni.

Choć Ruda Śląska nie ma własnego teatru, Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty od lat wypełnia tę lukę propozycjami spektakli. Nie zabraknie ich i 29 września, a oprócz tego przygotowano specjalne atrakcje: warsztaty teatralne dla najmłodszych dzieci oraz zwiedzanie sceny wraz z zapleczem oraz zabytkowej drukarni.

W bytomskiej Operze Śląskiej jak co roku otwarte będą dla gości liczne pracownie teatru. Być może w jednej z nich schował się Upiór? Poszukiwania Upiora w Operze nastąpią w dwóch turach, o godz. 21 i 23. Dzieci młodsze i osoby o słabszych nerwach Opera zaprasza do pracowni malarsko-modelarskiej na warsztaty plastyczne z finałem w postaci własnoręcznie wykonanej maski teatralnej (g. 17 – 19).

W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach, w trakcie warsztatów teatralnych (g. 19 – 20.30), zabawi się z Czechowem młodzież starsza (13 – 17 l.). Warsztaty udowodnią, że teatr nie musi kojarzyć się wyłącznie z „poważną sztuką” i biernym odbiorem. Sztuki Czechowa, chociaż zostały napisane w zupełnie innej epoce, niosą w sobie treści współczesne.

Teatr Czarnego Tła w Chorzowie zaprasza na swoją specjalność: warsztaty i spektakl w technice „czarnego teatru”. O g. 14 i dorośli, i dzieci będą mogli poznać tę technikę, podstawy ruchu scenicznego i animacji, a także, przy pomocy otrzymanych rekwizytów, stworzyć własne etiudy. Wszystko to na czarnej scenie w magicznym świetle ultrafioletowym (warto ubrać się na czarno). A o g. 17 przedstawienie „Ale...cyrk...” dla widzów już od lat 3.

W katowickim Teatrze Gry i Ludzie premiera: „Mamy Bohatera” w reż. M. Nogiecia. Spektakl realizowany w planie żywym i lalkowym to opowieść o relacji dziecka z rodzicem (g. 16). O g. 20.00 premierowa Kryminalna Gra Detektywistyczna, przygotowana specjalnie na potrzeby NMT zabierze trzy kolejne grupy widzów w szaloną podróż po tajemniczych zakamarkach teatru. Coś dla miłośników zagadek.

Techniki teatru pantomimy będzie można poznać od g. 18, pod kierunkiem Izabeli Walczybok-Matuszyńskiej, na warsztatach teatralnych w Pokoju Edukacji Twórczej w Teatrze Małym w Tychach. A duchy i duszki Teatru Małego odsłonią swoje tajemnice w trakcie nocnego zwiedzania o g. 22.30.

 W Teatrze Miejskim w Gliwicach uczestnicy warsztatów „Królowa Śniegu” opracują plan promocji i zaprojektują elementy identyfikacji graficznej spektaklu dla dzieci „Królowa Śniegu” wg Andersena, w reż. M. Żarneckiej, którego premiera odbędzie się 1 grudnia. A październikową premierę, „Malutką Czarownicę”, przybliżą o g. 17

warsztaty, gry i zabawy. Ujrzymy cienie czarownic, przygotujemy lalki, poznamy zaklęcia i tańce.

Teatr Nowy w Zabrzu zapozna nas ze spektaklami finałowymi „Lata z teatrem”. O g.11.30 „Gniazdo”, interpretacja legendy o Lechu, Czechu i Rusie, o 13.30 „Przygody Koziołka Matołka”. Próba otwarta spektaklu „Morze ciche” w reż. Ł. Zaleskiego, będzie wyjątkowa, bo przedstawienie adresowane jest również do dzieci niesłyszących. Premiera 3 października, a próba o g. 15.00.

W katowickim Teatrze Śląskim odbędą się rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają maski i kukiełki (co godzinę od 16 do 21) do domowego teatru. W trakcie Kiermaszu Teatralnego w sprzedaży będą teatralne pamiątki: elementy scenografii, rekwizyty, kostiumy. To doskonała okazja, by wyposażyć teatr domowy w sprzęty i stroje.

Teatr Żelazny w Katowicach zaprasza o g. 16.00 na kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego dzieci odbędą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Muzyczną ilustracją spektaklu „Pchła Szachrajka” będą lata 20.

TVP3 Katowice we współpracy z aktorami Teatru Ateneum w Katowicach proponuje angażujący dzieci program, w tym: lekcję teatralną, krótki spektakl kukiełkowy, czytanie bajek, wspólne śpiewania, gry ruchowe oraz malowanie twarzy. Młodzież uda się na „Spacer tropem banity” i będzie mieć jedyną okazję zwiedzić te miejsca TVP3 Katowice, które na co dzień są dostępne tylko pracownikom. Dodatkowo każda z grup (maksymalnie 15 osób) będzie musiała wykonać zadanie specjalne, zlecone przez przewodników.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print