języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Listopad w Operze Śląskiej. Opera w Bytomiu i w… Paryżu

Listopad to czas, w którym przypadają obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiętamy o tej rocznicy i dlatego nie mogło zabraknąć w repertuarze Opery Śląskiej opery narodowej, dzieła stworzonego przez zapomnianego polskiego kompozytora, spektaklu muzycznego poświęconego Fryderykowi Chopinowi, a także koncertu. To jednak nie wszystko. Chór z Opery Śląskiej uświetni międzynarodowe obchody zakończenia I wojny światowej, które odbędą się w stolicy Francji.

8 listopada o godz. 11 i o godz. 18, będzie okazja, aby przenieść się w czasie – do XIX-wiecznego salonu w spektaklu muzycznym „Czekając na Chopina” w reżyserii Michała Znanieckiego. Bohaterkami są uczennice, które rozmawiają na temat mistrza, wymieniają uwagi i komentarze dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, które Chopin skomponował specjalnie dla nich. George Sand analizuje kompozytorski kunszt utworów Chopina, a wzruszające wspomnienia Delfiny Potockiej są pretekstem do przedstawienia niektórych utworów mistrza fortepianu. Te nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne tworzą szaradę muzyki, słowa, myśli i uczuć.

Na samą rocznicę, 11 listopada, Opera Śląska przygotowała dwie propozycje. Pierwsza to koncert „Polskie kompozycje . Bogdan Kurowski i jego goście.” Wydarzenie zaplanowano na godzinę 16 w sali im. A.Didura . Podczas autorskiego  koncertu  śpiewaka bytomskiego teatru operowego, zostaną zaprezentowane jego najnowsze kompozycje i opracowania, a także pieśni innych kompozytorów w wykonaniu  Iwony Noszczyk i Włodzimierza Skalskiego. Koncert otworzy sam artysta, wykonaniem pieśni „Straż nad Odrą” Feliksa Rybickiego. Ma to wymiar symboliczny;  50 lat temu Bogdan Kurowski pierwszy raz wykonywał tę pieśń, podczas solowego występu.  W repertuarze także autorskie (słowa i muzyka)  sonety miłosne na smyczki oraz „Czy znasz tę pieśń”.  Natomiast goście artysty zaprezentują się w takich utworach:  „Leci liście z drzewa” Fryderyka Chopina , „Nad wodą wielką i czystą” Ignacego Paderewskiego, „Stary kapral” i „Pieśni wojenne” Stanisława Moniuszki. Pojawią się też fragmenty arii z czterech operetek (m.in. pieśń Charona z „Orfeusza w piekle” Jakuba Offenbacha). Cały koncert ubogacą muzycznie:  Larisa Czaban - fortepian, Agata Maśnica - I violino , Karolina Korelus - II violino, Barbara Kostka - viola, Nikol Latocha - violoncello. Muzyczne spotkanie poprowadzi Grażyna Brewińska.
W tym samym dniu, o godz.18, będzie okazja do zobaczenia najnowszej premiery bytomskiego teatru, opery Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, „Don Desiderio”.  Opera Śląska postanowiła przypomnieć postać zapomnianego kompozytora,  140 lat po polskiej premierze tego utworu we Lwowie.  Widzowie mieli okazję zobaczyć polską prapremierę sceniczną oryginalnej wersji językowej 20 października na deskach Opery Śląskiej. Spektakl pod kierownictwem muzycznym Jakuba Kontza i w reżyserii Eweliny Pietrowiak został entuzjastycznie przyjęty przez melomanów i zdobył przychylność krytyków. To ostatni moment, aby zobaczyć tę operę jeszcze w 2018 roku.  A w grudniu na deskach Opery Śląskiej kolejna premiera – „Traviata” Giuseppe Verdiego pod kierownictwem muzycznym Bassema Akiki i w reżyserii Michała Znanieckiego.

Chór Opery Śląskiej weźmie udział w międzynarodowych obchodach zakończenia I wojny światowej.
Z okazji międzynarodowych obchodów 100-lecia zakończenia I wojny światowej, Chór Opery Śląskiej, jako jedyny z Polski, został zaproszony przez Cité de la musique Philharmonie de Paris do współpracy w wyjątkowym na skalę światową projekcie artystycznym. Spektakl Nicholasa Lensa „Shell shock, a requiem of war” zaprezentowany zostanie 10 i 11 listopada wraz ze znakomitą obsadą solistów w składzie: Laurence Servaes, Sara Fulgoni, Magid El-Bushra, Sébastien Droy, Mark S. Doss oraz wybitnym zespołem baletowym Eastman company. Kierownictwo muzyczne nad Orkiestrą Filharmonii Paryskiej objął dyrektor artystyczny Opery Śląskiej, Bassem Akiki.  Autorem tekstu do przedstawienia jest Nick Cave,  australijski muzyk rockowy, kompozytor muzyki filmowej i poeta. W światowych obchodach organizowanych w Paryżu, udział wezmą przedstawiciele rządów i  głowy państw z całego świata. Wydarzenie należy do jednych z najwyższych rangą przedsięwzięć artystycznych. Uczestnictwo  w nim jest ogromnym wyróżnieniem  i  zaszczytem, w kontekście podkreślenia najważniejszych, historycznych rocznic.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print