języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Pierwsze wydarzenia Festiwalu Interpretacje już w poniedziałek

Festiwal Interpretacje wraca do Katowic w formule biennale, a więc wydarzenia odbywającego się co dwa lata. Dzięki temu podczas 7 festiwalowych dniu miłośnicy teatru obejrzą najlepsze spektakle młodych reżyserów (od których debiutu nie minęło więcej niż 10 lat) z ostatnich dwóch sezonów polskich teatrów. Pierwsze wydarzenia juz 12 listopada.

Dyrektorem artystycznym festiwalu, który od tego roku realizowany jest na nowych zasadach, jest Ingmar Villqist, dramatopisarz, reżyser i kurator wystaw.

– Zależało nam, żeby Interpretacje wyróżniały się spośród mnogości festiwali teatralnych w Polsce jednoznacznym założeniem programowym, aby nie były prezentacją przedstawień podług eklektycznego układu spektakli z takim czy innym szyldem ideowym. Powrót do konkursu młodych artystów wydaje się być oczywisty – mówi Ingmar Villqist.

Spektakli konkursowych będzie, jak zawsze, pięć. Różnorodne tematy, oryginalne adaptacje tekstów, gorące problemy. Na jednym biegunie adaptacja reportażu Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu” o problemach życia w zakonie (spektakl w reż. Darii Kopiec 16 listopada w Teatrze Śląskim), na drugim – inscenizacja „Chłopów” Władysława Reymonta (w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatr Powszechnego w Warszawie 16 listopada w Teatrze Śląskim).

Dla młodych reżyserów startujących w konkursie Interpretacje są szansą na dodanie impetu swojej karierze, bo główna nagroda, Laur Konrada, to uznane w świecie teatru wyróżnienie. 

W jury, które będzie oceniało spektakle młodych reżyserów teatralnych zasiądą: scenografka oraz kostiumolożka Ewa Braun, krytyczka i historyczka sztuki Anda Rottenberg, reżyser Piotr Cieplak, aktor Krzysztof Majchrzak i kompozytor Olo Walicki.

Zgodnie z festiwalową tradycją, Interpretacje otwiera i zamyka spektakl mistrzowski. W tym roku będzie to Krzysztof Warlikowski ze sztuką „Wyjeżdżamy” wg. Hanocha Levina (12 listopada w Sali Miasta Ogrodów) oraz Grzegorz Jarzyna i jego „Męczennicy” (18 listopada w tym samym miejscu).

Ostatnie bilety na spektakle są jeszcze w sprzedaży i kosztują od 100 zł (spektakle mistrzowskie) do 65 zł (spektakle konkursowe). Zniżki przysługują uczniom i studentom oraz posiadaczom Karty Aktywny Senior 60+. Dostępne w sieci ticketportal.pl (w internecie i punkcie sprzedaży w Mieście Ogrodów) oraz w kasie Teatru Śląskiego (na spektakle w TŚ).

Nowością tegorocznej edycji są również dwie nowe sekcje konkursowe. O nagrodę festiwalu walczyć będą także reżyserzy pięciu spektakli telewizyjnych oraz pięć słuchowisk radiowych. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przewidziano również prezentację cyklu słuchowisk radiowych pod wspólną nazwą „Polonia Restituta”. Dodatkowo festiwal obudowano bogatym programem spotkań, pokazów filmów fabularnych i dokumentalnych, sesji naukowych i wykładów.

Pełny program <tutaj>.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print