języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

"Sygnał" zainauguruje XXVII edycję Festiwalu Ars Cameralis

"Sygnał" to wydarzenie inaugurujące XXVII edycję Festiwalu Ars Cameralis. Instalację autorstwa Sebastiana Freytaga, stanowiącą część projektu "Więcej światła!", będzie można oglądać w dniach 9-25 listopada 2018 r. w budynku Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach przy ul. Dobrowolskiego 1. Wernisaż odbędzie się w piątek, 9 listopada, o godz. 18.00.

Instalacja "Sygnał" została stworzona z myślą o dwóch postindustrialnych przestrzeniach: Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu i pokopalnianym budynku będącym częścią Muzeum Śląskiego w Katowicach. Pierwszą częścią wydarzenia będzie performans, który odbędzie się 8 listopada o godz. 18.00 w przestrzeni bytomskiego obiektu. Jego zapis wraz z instalacją zostanie następnie pokazany w budynku Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach.
W obydwu miejscach niemiecki artysta sztuk wizualnych Sebastian Freytag wykorzysta drogowe znaki świetlne, których działanie dostosuje do rytmu elektronicznej muzyki, przygotowanej specjalnie przez Rossa Downesa.
W przestrzeni niszczejącego budynku Elektrociepłowni Szombierki koncert stanie się symbolicznym hołdem. Ostrzegawcze lampy błyskowe, które informują o zagrożeniach bądź kierują ruchem, artysta wykorzysta, by zwrócić uwagę na miejsce będące cennym świadectwem epoki industrialnej.

W Muzeum Śląskim w Katowicach instalacja zyska dodatkowy wymiar i przesłanie. W przestrzeni, będącej jednym z najciekawszych przykładów poprzemysłowej rewitalizacji, pulsujące światło lamp posłuży artyście, by uchwycić metamorfozę obiektu i ukazać jego dwa potencjalne oblicza: historyczny koniec oraz "drugie życie".

Program festiwalu <tutaj>.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print