języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

{oh!} Orkiestra Historyczna zadebiutuje na scenie Filharmonii Narodowej

Już niebawem {oh!} Orkiestra Historyczna zadebiutuje na scenie Filharmonii Narodowej. Pierwszego marca – w 209 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina – muzycy pod dyrekcją Dirka Vermeulena wykonają m.in. Koncert fortepianowy f-moll op. 21 polskiego romantyka. Partię solową wykona Tomasz Ritter - zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

{oh!} Orkiestra Historyczna została założona w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów - entuzjastów i miłośników muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke. Śląska orkiestra ciągu tych kilku lat stała się ważnym zespołem na scenie muzyki dawnej.

W programie koncertu {oh!} Orkiestry Historycznej znajdą się również dzieła innych polskich twórców XIX stulecia: II Symfonia C-dur op. 2 Karola Lipińskiego – znakomitego skrzypka, który w opinii ówczesnych krytyków mógł konkurować z samym Niccolo Paganinim, oraz Uwertura fantastyczna „Bajka” - jedna z najsłynniejszych kompozycji Stanisława Moniuszki, którego 200 rocznica urodzin przypada w tym roku, ugłoszonym przez Sejm „Rokiem Stanisława Moniuszki”.

Tomasz Ritter (ur. 1995), zwycięzca I edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych to student Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasach Michaiła Voskresienskiego (fortepian), Marii Uspienskiej (klawesyn) i Alexeia Lubimova (fortepian historyczny). Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u Victora Merzhanova, Tatiany Shebanovej, Avedisa Kouyoumdjiana, Iana Hobsona i Pavla Gililova. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z budowniczym klawesynów Petrem Šeflem oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Staiera i Tobiasa Kocha. Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Sebastian (Hiszpania, 2008, I nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkursu "Mlady Klavir" Konserwatorium Muzycznego w Pradze (2010, tytuł "Talent Mladeho Klaviru"); III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego "Szymanowski in memoriam" w Warszawie (2011, I nagroda). W 2018 roku został nominowany do "Paszportów Polityki" w kategorii "Muzyka poważna". [culture.pl]

Z kolei Dirk Vermeulen to belgijski skrzypek i dyrygent, wykładowca Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli. Międzynarodowe uznanie krytyki zdobył dzięki znakomitym interpretacjom dzieł doby klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami symfonicznymi, jak Wiener Concert Verein, Orkiestra Symfoniczna Murcii, Islandzka Orkiestra Symfoniczna czy teatrami operowymi w Wuppertalu i Dessau. Realizował różnorodne i znakomicie przyjęte przez krytykę projekty z udziałem tej miary solistów co Maria João Pires, José van Dam, Barbara Hendricks, Sabine Meyer oraz Janine Jansen.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print