języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Czyje popiersie pojawi się w Galerii Artystycznej Katowic w 2019 roku?

Popiersia osób, które poprzez swoją twórczość wpisały się w historię Katowic i całego Śląska, są obecne na placu Grunwaldzkim od 2003 roku. Galeria Artystyczna stała się częścią Koszutki i ważnym miejscem dla katowiczan.

- Naszym obowiązkiem jest upamiętnienie wybitnych postaci, które zapisały się w historii naszego regionu. Dlatego zachęcam mieszkańców do wzięcia udziału w plebiscycie i wybór osoby, której popiersie powinno pojawić się w tym roku w naszej Galerii Artystycznej – mówi prezydent Marcin Krupa. – Swoje głosy można oddawać na jedną z 15 osób zgłoszonych przez organizacje działające w obszarze kultury naszego miasta najpóźniej do końca marca. Uroczyste odsłonięcie wizerunku wybranej postaci odbędzie się we wrześniu w ramach obchodów urodzin miasta – dodaje prezydent.

Ludzie kultury – muzycy, malarze, aktorzy, reżyserzy, których twórczość nas porusza i którzy związani byli z naszym miastem i regionem – honorowani są w sposób szczególny. To ich popiersia co roku pojawiają się w Galerii Artystycznej. Nominacje do plebiscytu nadsyłają środowiska twórcze, a spośród osób, które otrzymały najwięcej głosów prezydent Katowic wskazuje artystę, którego posąg pojawi się w Galerii.

Aby wziąć udział w plebiscycie, należy wypełnić zamieszczony obok kupon. Przy podliczaniu głosów będą brane pod uwagę jedynie te wycięte z gazety, nie ich kserokopie. Najpóźniej do 31 marca należy przekazać swój głos do Urzędu Miasta Katowice. Można to uczynić osobiście przekazując kupon do Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 lub listownie – wysyłając kupon na adres: Urząd Miasta Katowice, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice z dopiskiem „Galeria Artystyczna”. Swój głos będzie można także oddać do końca marca drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.katowice.eu – zakładka „Miasto”, „Kultura”.

Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu, a uroczyste odsłonięcie pomnika przy pl. Grunwaldzkim z wizerunkiem postaci wybranej przez mieszkańców tradycyjnie odbędzie się w połowie września. Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka.

Lista kandydatów do upamiętnienia w Galerii Artystycznej Miasta Katowice w 2019 r.:
1. Tadeusz Wincenty Dobrowolski – historyk sztuki, muzealnik, organizator i dyrektor Muzeum Śląskiego
2. Leonard Idziak, Halina Holas-Idziakowa – artysta fotograf, artystka fotografik
3. Grzegorz Fitelberg – dyrygent, kompozytor, skrzypek, dyrygent Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia
4. Bernard Krawczyk – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny
5. Kazimierz Kutz – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, pisarz, polityk
6. Jan F. Lewandowski – filmoznawca, dziennikarz i publicysta, nauczyciel akademicki, pisarz
7. ks. Rudolf Lubecki – wikary parafii Mariackiej, twórca zbiorku pieśni oraz polskiego życia muzycznego w Katowicach
8. Tadeusz Michejda – wybitny architekt i malarz działający na obszarze Górnego Śląska
9. Stanisław Ptak – śpiewak operetkowy, aktor teatralny i filmowy
10. Zdzisław Pyzik – literat, działacz kultury, redaktor katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, prezes Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
11. Stefan Marian Stoiński – dyrygent, kompozytor i pedagog
12. Bolesław Szabelski – kompozytor, organista, pedagog, brał udział w tworzeniu Konserwatorium Śląskiego obecnej Akademii Muzycznej, w której był dziekanem i kierownikiem Katedry Kompozycji
13. Andrzej Szewczyk – malarz, rysownik, rzeźbiarz, pedagog
14. Piotr Szmitke – wybitny malarz, rysownik i pedagog, twórca interdyscyplinarny, stworzył kierunek sztuki zwany metaweryzmem
15. Józef Świder – kompozytor, pedagog, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print