języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Dyrektorzy śląskich teatrów wybrali nową przewodniczącą swojego Forum

Już od pięciu lat dyrektorzy teatrów z województwa śląskiego spotykają się, by omawiać najistotniejsze problemy instytucji, wymienić się doświadczeniami i podejmować wspólne działania. 8 kwietnia odbyło się kolejne Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

W spotkaniu, którego gospodarzem był Teatr Śląski, wzięli udział dyrektorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Opery Śląskiej w Bytomiu, Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Teatru Miejskiego w Gliwicach, Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Rozbark w Bytomiu, Teatru Nowego w Zabrzu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Małego w Tychach oraz dyrektorzy Teatru Śląskiego.

Zebranie odbyło się po raz pierwszy bez zmarłej w grudniu 2018 roku Łucji Ginko – dotychczasowej przewodniczącej Forum. Jej następczynią została Ewa Niewiadomska – niezwykle aktywna dziennikarka, szefowa redakcji kultury Polskiego Radia Katowice, współpracująca m.in. z radiową Dwójką i „Gazetą Wyborczą”. Dla upamiętnienia założycielki i pierwszej przewodniczącej, Forum będzie nosić imię Łucji Ginko. Podczas dzisiejszych obrad obecny był także jej mąż, Wojciech Ginko.

Ewa Niewiadomska jest laureatką ponad 20 nagród i wyróżnień, m.in. była trzykrotnie nagrodzona w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek, została też odznaczona Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury oraz Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Teatr Śląski uhonorował ją tytułem Głowa Otwarta na Teatr. Otrzymała także wyróżnienie specjalne za cykl „Poczet pisarzy polskich” w Konkursie Silesia Press. Zasiada w radach programowych festiwalu ARS Cameralis i Fundacji Giesche. Jest jurorką konkursów, m.in. Śląskiego Szekspira czy konkursów krasomówczych.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print