języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Kolumbia będzie inspiracją dwunastej edycji Art Naif Festiwalu

W tym roku w Galerii Szyb Wilson Art Naif Festiwal odbędzie się już po raz dwunasty. Tegoroczna edycja poświęcona będzie w szczególności kulturze i sztuce Kolumbii. Ponad 20 artystów z tego kraju oraz ponad 200 ze świata zaprezentuje swoje dzieła w Katowicach. Liczne wydarzenia towarzyszące: warsztaty artystyczne, koncerty i ArtJarmark dopełnią całości festiwalu.

XII edycja Art Naif Festiwalu rozpocznie się 7 czerwca 2019 r. w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Uroczysty wernisaż będzie okazją nie tylko do obejrzenia setki dzieł sztuki naiwnej, ale również spotkania ich twórców, którzy przyjadą na to wydarzenie z całego świata. Wieczór uświetni koncert tematyczny. Krajem przewodnim   tegorocznej edycji, a jednocześnie gościem specjalnym Katowic będzie odległa Kolumbia, w której kulturze i sztuce po dzień dzisiejszy widoczne są wpływy dawnej kultury Inków.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej – Art Naif Festiwal – jest wydarzeniem cyklicznym, dzięki któremu już od ponad 10 lat postindustrialne wnętrza Galerii Szyb Wilson w Katowicach zapełniają  się kolorową, radosną i odświeżającą  sztuką naiwną z całego  świata, sztuką, płynącą „prosto z serca do serca”. W ubiegłym roku w Festiwalu wzięło udział ponad 300 artystów z 45 krajów, którzy zaprezentowali około 1500 prac. Galerię Szyb Wilson odwiedziło około 30 000 zwiedzających.

- Głównym celem Art Naif Festiwalu jest rewitalizacja społeczna oraz przełamanie stereotypowego spojrzenia na przemysłowy charakter Śląska. Aby w pełni zrealizować zamierzone działania i dotrzeć do jak największego grona odbiorców, oprócz wystawy prac z nurtu naiwnego, planujemy zorganizować warsztaty plastyczne i inne wydarzenia edukacyjno – kulturalne. Chcemy, aby XII Art Naif Festiwal nie tylko przybliżał nurt sztuki naiwnej, ale także pokazywał różnorodność kulturową Kolumbii oraz inspirował zwiedzających do odkrywania innych, mniej znanych kultur. Zależy nam też na tym, aby za pomocą naszego wydarzenia poszczególne grupy społeczne (dzieci, seniorzy) otwierały się na sztukę, nabierały przekonania, że jest ona dostępna dla każdego oraz pogłębiały swoją wiedzę w tym temacie - deklaruje Organizator Festiwalu, Fundacja Eko-Art Silesia.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print