języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Kim są gwiazdy trzech dni Tauron Nowa Muzyka Katowice?

W dniach 20 - 22 czerwca w katowickiej Strefie Kultury odbędzie się Tauron Nowa Muzyka Katowice. Na koncercie otwarcia w NOSPR posłuchamy Rhye, pierwszym headlinerem festiwalu będzie Kraftwerk, a drugim Skepta.

20 czerwca w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wystąpi Rhye - osnuta tajemnicą grupa, która niespodziewanie wynurzyła się z odmętów internetu w 2012 roku. Fundamentem projektu, który startował jako duet, jest wokalista i producent Milosh. Zmysłowe brzmienie, błyskotliwa produkcja i zapadające w pamięć utwory sprawiły, że grupa zdobyła popularność na całym świecie. Mozaika pełnych emocji partii fortepianowych, buczących analogowych syntezatorów, żywej perkusji i ekspansywny wokal – tak najprościej można opisać twórczość Rhye. Charakterystyczny falset i wyrafinowane teledyski dopełniają odurzającą mieszankę muzyczną, inspirowaną R&B i elektroniką.

21 czerwca będziemy mieli okazję obcować z muzyczną wizją przyszłości, która stała się teraźniejszością. Wystąpi Kraftwerk. To oni zainspirowali Aphex Twina, Davida Bowie, Depeche Mode, Daft Punk, New Order i tysiące innych artystów. Pionierzy electro o międzynarodowej sławie. Zespół, którego nazwa tłumaczy się jako „Elektrownia”,  rozpoczął działalność w 1970 roku z inicjatywy Ralfa Hüttera i Floriana Schneidera w Düsseldorfie. Zafascynowani futuryzmem i ekspresjonizmem oraz rozwojem technologicznym, rozpoczęli eksperymenty z robotyką i elektroniką. Nowatorskie podejście do tworzenia i estetyki przyniosło im międzynarodową sławę. W latach 70. i 80. Kraftwerk stworzyli ścieżkę dźwiękową do ery cyfrowej, która miała dopiero nadejść, samoistnie stworzyli gatunek electro, inspirując przy okazji twórców techno, hiphopu, synthpopu.

Skepta to obecnie jeden z najważniejszych artystów współczesnej muzyki miejskiej. Wystąpi na scenie Tauron Nowa Muzyka Katowice 22 czerwca. To dzięki niemu grime wrócił do muzycznego mainstreamu. Jego podkład i refren wywindował „Praise The Lord (Da Shine)” A$AP Rocky’ego do miana globalnego hitu. Niezaprzeczalny wpływ Skepty na dzisiejszą popkulturę jest wyczuwalny nie tylko dzięki jego muzyce, ale także dzięki inspirującemu podejściu do mody. Jego stylizacje naśladują tysiące młodych ludzi na świecie. Skepta słynie z ogromnej charyzmy i energetycznych koncertów. Od momentu debiutu w 2004 roku, Skepta stał się jednym z najważniejszych brytyjskich artystów. Łączy role producenta i MC. Zdobył m.in. nagrodę Mercury i był nominowany do nagrody BRIT Award.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print