języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Utwory i artyści "... made in Leipzig" na jubileuszowym Gliwickim Festiwalu Bachowskim

Już w sobotę, 13 lipca, rozpoczyna się jubileuszowa, dwudziesta edycja Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego, tym razem pod hasłem „… made in Leipzig”. W programie perły barokowej muzyki i... nie tylko.

Połączenie nazwy grodu nad Kłodnicą z imieniem lipskiego kantora nie dziwi już dziś tak bardzo, jak dziewiętnaście lat temu, kiedy odbywał się pierwszy Gliwicki Festiwal Bachowski. Dziś można śmiało stwierdzić, że czas rozwiał wszelkie wątpliwości co do celowości tego, na pierwszy rzut oka, zwariowanego pomysłu. Świadczy o tym zarówno niesłabnąca sympatia melomanów, jak też opinie recenzentów, podkreślające, że odbywający się od 2000 roku festiwal ma renomę jednego z najbardziej wartościowych spotkań z muzyką czasów Bacha, których sceną są wspaniałe gliwickie świątynie. Twórczość tego prawdziwego giganta muzyki wpisała się idealnie w wielokulturową tradycję miasta, stając się już nieodłączną częścią letniego gliwickiego pejzażu.

Inauguracja festiwalu, nawiązując do popularnej XVIII-wiecznej tradycji, będzie rodzajem symbolicznego pojedynku dwóch europejskich ośrodków muzycznych: Lipska i Salzburga. Usłyszymy znakomitą fińską skrzypaczkę Sirkkę-Liisę Kaakinen-Pilch. To niezwykle wszechstronna artystka, wykonująca muzykę wszystkich epok ze szczególnym naciskiem na repertuar od XVII do XIX wieku. współpracowała z elitą wykonawców muzyki dawnej m.in. w orkiestrach Fransa Brüggena i Philippe’a Herreweghe’a. Przez ponad dziesięć lat była koncertmistrzem Collegium Vocale Gent. W Gliwicach wystąpi wspólnie z wielką damą klawesynu - Elżbietą Stefańską, a to oznacza, że instrument ten zabłyśnie także pełnią swoich możliwości solowych.

Program wydarzeń festiwalowych <tutaj>.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print