języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Dwa wernisaże w jednym dniu na 5-lecie katowickiego Ronda Sztuki

Z okazji obchodów 5-lecia katowickie Rondo Sztuki zorganizowało 9 marca dwa wernisaże: o godzinie 18.00 poświęcony pracom Ireneusza Walczaka, o 19.00 Katarzyny Wolny.

Irenusz Walczak to znany i ceniony malarz oraz grafik mieszkający w Siemianowicach Śląskich. Zarys projektu, który można obejrzeć w Rondzie Sztuki, zaprezentował niecałe 2 lata temu w warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W katowickim Rondzie Sztuki wystawa artysty potrwa w dniach 9.03-30.03.2012 roku.

Irenusz Walczak pokazał w Rondzie wystawę pt. "My house is my language". "Orkiestra", "Niektórzy Polacy już się nauczyli patriotyzmu" to obrazy, które są podejmują próbę odnalezienia tego, co zostało zapomniane. To obrazy identyfikacji człowieka z miejscem. Praca przedstawiająca kolejkę liniową Elkę z Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie jako symbol sztuki wypoczynku pozwala widzom śledzić, w jaki sposób autor odwołuje się do przeszłości, przypominając o czasach, które minęły bezpowrotnie. Prace pt. "Imagine" i "Dziwny jest ten świat" zawierają słowa piosenek Johna Lennona i Czesława Niemena – pasują do historycznych czasów walki o wolność. W innych dziełach pojawia się nawiązanie do gwary śląskiej ("Godać-mówić"), do domu ("My house is my castle"), obraz kopalni ("Chłopaki, nie martwcie się o nic. Będzie dobrze"). Tym samym artysta identyfikuje się z regionem, lokalnością. Łączy to co śląskie i polskie.

- Składając hołd przodkom i przodkom żony powstała ta wystawa o tożsamości - mówi.

Katarzyna Wolny – studentka V roku Grafiki Warsztatowej na katowickiej ASP związana jest z grupą KOKOŁO. Jej prace można zobaczyć w Galerii + w Rondzie Sztuki. Wystawa pt. "Living Space" – metafizyka wielowymiarowości. Artystka zaprezentowała swoje fotoświaty, zagospodarowała przestrzeń zwykłych mieszkań czyniąc z nich części składowe tworzące całość. Dobrała kolory, przedmioty, dźwięki, aby stworzyć indywidualne oblicze mieszkań. Książki, ścierki, odzież, dekoracyjne tkaniny uległy przekształceniu za sprawą obiektywu aparatu fotograficznego. To swego rodzaju konsekwentnie skonstruowana przestrzeń codziennego życia. Wystawa Katarzyny Wolny potrwa od 9.03 do 25.03.2012.

Anita Kopeć
2012-03-12

PDF Print