języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzyczna terapia dźwiękami, czyli koncert Muzykoterapii

Katowickie Rondo Sztuki z okazji pięciolecia istnienia przygotowało cykl koncertów, wystaw i spotkań, które odbywać się będą od marca do maja. W dniu urodzin, czyli 29 marca, mogliśmy wysłuchać koncertu Muzykoterapii, której twórczość określana jest jako eklektyczna mikstura elektroniki i jazzu. Koncert miał charakter zamknięty, jednak obok pracowników i partnerów Galerii zjawili się również miłośnicy Muzykoterapii, którzy mogli bilety otrzymać wygrywając je w konkursach.

Zespół przybył do Katowic w siedmioosobowym składzie. Koncert zaczął się spokojnie łagodnymi jazzowymi dźwiękami. Muzycy prezentowali m.in. utwory z ich debiutanckiej płyty, na które publiczność reagowała pozytywnie, śpiewając wraz z wokalistką teksty takich piosenek jak „Winobranie”, „Bańki” czy „Woda”.  Utwory te przeplatały się z twórczością z ich ostatniego krążka pt „Piosenki Izy” wydanego w zeszłym roku nakładem wytwórni płytowej Asfalt Records. Nie zabrakło również utworu najbardziej rozpoznawalnego, promującego nową płytę czyli „Komedii”.

Muzycy wypracowali własny styl, czerpiąc inspirację m.in. z dub, ethno, jazz, soul. Współpracują oni również z wieloma artystami. Wypadkową wszystkich tych doświadczeń i inspiracji są dźwięki, w których przenika się wiele gatunków muzycznych. Formacja podczas koncertu w niebanalny sposób zaprezentowała utwory w nowych aranżacjach używając nie tylko klasycznych instrumentów dętych jak saksofon czy trąbka, lecz również wplatała w nie elektronikę, co powodowało wyjście poza konwencję jazzową. Najciekawszym momentem koncertu było wykonanie linii dźwiękowej utworu w etnicznym klimacie. Bardzo dobra aranżacja muzyczna w połączeniu ze świetnym wokalem Izy Kowalewskiej przeniosła nas na odległy kontynent. Głos wokalistki ma ciepłą, kojącą barwę. Sprawdza się również w energiczniejszych utworach. Bardziej żywiołowe rytmy dominowały zwłaszcza w połowie koncertu, kiedy to już zrelaksowani słuchacze, mogli w końcu popląsać.

Uważam, że nazwa zespołu jest adekwatna do rodzaju granej muzyki. Osobiście czułam się po koncercie zrelaksowana, ale również zaskoczona różnorodnością brzmień i pozytywną energią, która płynęła ze sceny. Reasumując, koncert Muzykoterapii możemy zaliczyć do udanej sesji terapii dźwiękami. Kojące rytmy formacji były miłą odskocznią od gwaru miasta i pogonią dnia codziennego. Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak życzyć jubilatowi - Rondzie Sztuki jeszcze wielu takich wspaniałych koncertów oraz wystaw, konferencji i innych udanych działań kulturalnych. Sto lat!

Marta Kordas
2012-04-02

Koncert Muzykoterapii odbył się 29 marca 2012 r. w katowickim Rondzie Sztuki.

PDF Print