języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Od baroku po współczesność na Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego

We wtorkowe popołudnie, 17 kwietnia, w  Sali Widowiskowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbył się kolejny koncert w ramach trwającego od 14 do 30 kwietnia Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Podczas tego koncertu na scenie wystąpili Dyplomanci Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej  im. F. Chopina w Bytomiu wraz z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Kraszewskiego, którzy zaprezentowali swoje umiejętności poprzez wykonanie dzieł: Tomaso Albinoniego, Giovanniego Bottesina, Takumy Itohiego oraz Carla Marii von Webera.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się Katarzyna Nej, która jest uczennicą liceum muzycznego w klasie oboju. Ta młoda artystka jest laureatką wielu prestiżowych konkursów oraz stypendystką Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.  Podczas wtorkowego koncertu zaprezentowała się w repertuarze barokowym, który jak sama twierdzi: - Kryje niezwykłą tajemnicę.

Młoda artystka wykonała „Koncert d-moll op. 9 nr 2” Tomaso Albinoniego – jednego z największych włoskich kompozytorów, uznanego za jednego z ojców koncertu solowego.

Ten składający się z trzech części koncert pełen był żywiołowości i niezwykle radosnych dźwięków, a prym wiódł oczywiście obój, na którym solo zaprezentowała się wspomniana artystka.

Trwając nadal w barokowym klimacie muzyki poważnej zgromadzona w sali widowiskowej publiczność miała okazję usłyszeć popisy na kontrabasie Klaudii Wielogóreckiej, która ujęła publiczność swoim niezwykłym wykonaniem „Koncertu na kontrabas i orkiestrę h-moll” Giovanniego Bottesina.

Koncert ten pokazał niezwykły kunszt młodej artystki, bowiem wymagał wybitnej zdolności gry na kontrabasie, aby oddać emocje zawarte w nutach. Jednak Klaudia Wieologórecka zdecydowanie stanęła na wysokości zadania wprawiając w zachwyt całą widownię swoimi umiejętnościami, jak i doborem repertuaru.

Od baroku publiczność przeniosła się do okresu wczesnego romantyzmu, w który zabrał nas kolejny uczeń bytomskiego liceum muzycznego Grzegorz Popławski. Wraz z Orkiestrą wykonał „Koncert na fagot F-dur op. 75 cz. II, III” Carla Marii von Webera, wybitnego niemieckiego kompozytora, pianisty i dyrygenta, którego nazwisko od wieków kojarzone jest z osobą samego Mozarta, z którym był spowinowacony.

Grzegorz Popławski jest  młodym laureatem wielu konkursów, ale przede wszystkim wirtuozem fagotu, czego dowiódł  prezentując dzieło Webera. Koncert ten ma wyjątkowo popisowy charakter i fantastycznie ukształtowaną linię melodyczną instrumentu, co dało się usłyszeć podczas drugiej części tej kompozycji. Jest to niezwykle radosne dzieło wprawiające słuchaczy w pozytywny nastrój.

Jako ostatni na scenie wystąpił kwartet smyczkowy „Czort” istniejący od 2008 roku i mający na swoim koncie wiele sukcesów w całej Europie. Zespół zaprezentował utwór Takumy Itohiego,  współczesnego kompozytora muzyki poważnej.

Młode instrumentalistki wykonały „Concerto na kwartet smyczkowy i orkiestrę” – stawiając przed sobą, ale i przed filharmonikami  nie lada wyzwanie. Utwór ten zawierał wiele romantycznych i emocjonalnych dźwięków, a jednocześnie był szalenie agresywny, wręcz dziki i pełen energii.

Młodzi dyplomaci na koncercie Festiwalowym pokazali swój ogromny talent i zamiłowanie do muzyki, a także udowodnili, że muzyka klasyczna jest nieśmiertelna i  brzmi równie pięknie oraz świeżo jak ta skomponowana zupełnie niedawno.

Katarzyna Zyg
2012-04-18

19 kwietnia, Sala Widowiskowa Filharmonii Śląskiej
Koncert dyplomantów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu dedykowany VII Międzynarodowemu Festiwalowi im. G.G. Gorczyckiego
Wystąpili:                                                                                          
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Jacek Kraszewski – dyrygent
Katarzyna Nej z klasy oboju Dariusza Jędrusika
Klaudia Wielgórecka z klasy kontrabasu Krzysztofa Korzenia
Grzegorz Popławski - z klasy fagotu Tadeusza Łukosza
Kwartet smyczkowy:
Laura Bukowska – I skrzypce
Karolina Hańderek – II skrzypce
Dominika Pawlik – altówka
Monika Hartmann – z klasy wiolonczeli Krzysztofa Batoga
Anna Siemińska – prowadzenie
Zaprezentowano:
Tomaso Albinoni – Koncert d-moll op. 9 nr 2
Giovanni Bottesini – Koncert na kontrabas i orkiestrę h-moll
Takuma Itoh – Concerto na kwartet smyczkowy i orkiestrę
Carl Maria von Weber - Koncert na fagot F-dur op. 75 cz. II, III

PDF Print