języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Dyplomanci ‘Szymanowskiego’ na festiwalu Gorczyckiego

19 kwietnia w Sali Widowiskowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach  – Giszowcu po raz kolejny zgromadzili się wielbiciele muzyki poważnej.

W ramach czwartkowego koncertu zaprezentowali się dyplomanci Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którym towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Kraszewskiego. Widownia miała okazję usłyszeć czwórkę solistów, którzy odegrali utwory wybitnych kompozytorów takich jak: Joseph Haydn, Carl Reinecke, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Henryk Wieniawski. Koncert dyplomantów katowickiej szkoły – warto dodać, że najstarszej w Polsce – jest wieloletnią tradycją i odbył się już po raz trzydziesty, a wielu obecnych filharmoników jest jej absolwentami.

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się młody pianista Jan Porzuczek, który przedstawił widowni „XX Koncert fortepianowy d-moll KV 466, cz. I”  Wolfganga Amadeusza Mozarta.  Dzieło to, pełne było dramatyzmu i sprzeczności, a to za sprawą tonacji mrocznej tonacji d-moll, pozwoliła jednak młodemu artyście pokazać swoje umiejętności w pełnej krasie.

Następnie na scenie pojawiła się Anna Kudala ucząca się w klasie oboju, a należy zaznaczyć, że koncerty solo tego instrumentu uczniów szkoły muzycznej z udziałem filharmoników są niezwykłą rzadkością. Występ młodej artystki stanowił pewnego rodzaju renesans tego instrumentu na koncercie dyplomantów.  Młoda adeptka zaprezentowała publiczności „Koncert C-dur na obój i orkiestrę cz. I” Josepha Haydna. Koncert ten jest operowy, pełny optymizmu i niezwykle radosnych dźwięków niełatwych do zaprezentowania na takim instrumencie jak obój.

Jako trzecia na scenie pojawiła się Oliwia Kazanowska, młoda flecistka, która  zagrała z niezwykłą pasją i zaangażowaniem „Koncert D-dur na flet i orkiestrę. cz. I.”, kompozycję niemieckiego twórcy Carla Reineckego. Ta młoda laureatka wielu prestiżowych nagród dzięki swojemu talentowi i emocjom, jakie towarzyszyły jej podczas gry, zachowała romantyczny nastrój tego dzieła.

Jako ostatnia dla zgromadzonej w sali widowiskowej publiczności zagrała skrzypaczka Agata Kmak, która zaprezentowała się w repertuarze polskiego twórcy Henryka Wieniawskiego zwanego ‘ Poetą skrzypiec’. Młoda artystka, laureatka wielu konkursów w kraju i za granicą, a obecnie skrzypaczka w Jaworznickiej Orkiestrze Archetti zagrała dla widowni „Fantazję na tematy z op. Faust”, który to utwór wymagał od niej niezwykłych umiejętności. Jest to bowiem dzieło pełne niezwykłej wirtuozerii oddającej tematyczną akcję tej opery. Młoda skrzypaczka wykazała się niezwykłą umiejętności gry na swoim instrumencie.

Wszystkie występy dyplomantów zaprezentowały talent muzyczny, ale także ogromną błyskotliwość i dobry gust, czego dowodem był wybór repertuaru.  Młodzi artyści wykazali się także zrozumieniem muzyki poważnej, którą zagrali z takim ogromnym przejęciem i zaangażowaniem.

Katarzyna Zyg
2012-04-20

Koncert dyplomantów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach dedykowany VII Międzynarodowemu Festiwalowi im. G.G. Gorczyckiego w dniu 19 kwietnia.

Wystąpili:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Jacek Kraszewski – dyrygent
Anna Kudala – z klasy oboju Tomasza Stencla
Oliwia Kaznowska – z klasy fletu Marzanny Eliasz-Maliszewskiej
Jan Porzuczek – z klasy fortepianu Anny Góreckiej
Agata Kmak – z klasy skrzypiec Szymona Krzeszowca
Program:
Joseph Haydn – Koncert C-dur na obój i orkiestrę cz. I
Carl Reinecke – Koncert D-dur na flet i ork. cz. I.
Wolfgang Amadeusz Mozart – XX Koncert fortepianowy d-moll KV 466, cz. I
Henryk Wieniawski – Fantazja na tematy z op. „Faust”

PDF Print