języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Nowa płyta, nowy projekt. Tomasz Stańko New Quartet na Gorczycki Festiwalu

Właśnie powstaje nowa płyta Tomasz Stańki. „Wisława” zainspirowana jest postacią Wisławy Szymborskiej. Muzyk kilkukrotnie towarzyszył poetce w spotkaniach autorskich improwizując do jej słów. Stańko gra utwory z płyty ze swoim najnowszym nowojorskim zespołem -  Tomasz Stańko New Quartet.

Koncert jazzowej legendy z towarzyszeniem nowojoryczków w Bytomskim Centrum Kultury odbył się w ramach trwającego właśnie VII Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego. Wieczorem, 23 kwietnia, w sali TO TU publiczność przywitał Adam Wesołowski, dyrektor festiwalu. Gorąco zachęcał do przekazania 1%  podatku na rzecz Fundacji „Iskierka”, za co podziękowała mu Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes zarządu fundacji.

Następnie na scenę wkroczyli muzycy. Tomasz Stańko nie należy do gatunku tych scenicznych liderów, którzy okraszają utwory anegdotami. Również członkowie zespołu w składzie: David Virelles – fortepian, Sławek Kurkiewicz – kontrabas i Gerald Cleaver – perkusja, nie popisywali się swoimi umiejętnościami innymi niż muzyczne.

Virelles, młody pianista kubańskiego pochodzenia, obserwowany z bliska zachwycał niezwykle precyzyjnymi ruchami palców na klawiaturze. W momentach improwizacji nieco irytowały jego partie; obie ręce ustawiał w stałej odległości i uderzał w klawisze przemieszczając się tam i z powrotem między oktawami. Odnosiło się wrażenie, że całym zadaniem muzyka grającego na steinwayu  było wydawanie monotonnych dźwięków. W momentach grupowych złe wrażenie przemijało - artysta prezentował niezwykłą łatwość gry.

Dużo solowych momentów przypadło Sławkowi Kurkiewiczowi. To chyba na nim najczęściej skupiała się uwaga całej publiczności. Jego gra na kontrabasie: szybkość poruszania się, umiejętność wydawania trudnych dźwięków nagradzane były wielokrotnie oklaskami. Kurkiewicz w tej trasie tracie koncertowej jedynie zastępuje „oryginalnego” członka kwartetu, Thomasa Morgana. Stańko i Kurkiewicz znają się z wcześniejszego projektu (Tomasz Stanko Project). Nie dziwi zatem fakt powierzenia zastępstwa właśnie jemu.

Gerald Cleaver zestawem perkusyjnym operował z lekkością, budzącą podejrzenia, że gra na perkusji to pestka. Nic bardziej mylnego. Ten doświadczony perkusista wywodzący się z Detroit, obecnie kojarzony ze sceną nowojorską, stanowi mocny element kwartetu.

Tomasz Stanko to mistrz free jazzu. Jest niewątpliwie najwybitniejszym muzykiem polskim grającym ten gatunek. Trębacz, ku zdziwieniu, nie dominował koncertu. Włączał się w poszczególnych momentach, jednak to pozostali muzycy mieli za zadanie rozkręcenie utworów w oczekiwaniu na moment Stańki.

Free jazz nie jest muzyką łatwą w odbiorze. Po krótkiej chwili utwory wędrowały w kierunku improwizacji, która była głównym składnikiem zaprezentowanych kompozycji. Pozorny chaos dźwięków już w okolicy czwartego numeru wypędził kilka osób z sali BeCeKu. Pozostali, pełna sala, mogli obserować niezwykłe porozumienie, które panowało między muzykami wracającymi do tematu w najmniej spodziewanych momentach. Koncert był popisem wirtuozerskich umiejętności, które trudno docenić, gdy się jazzu nie lubi.

Inga Niedzielska
2012-04-25

Koncert 23 kwietnia 2012 r. w Bytomskim Centrum Kultury
VII Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego
Program:
Tomasz Stańko New Quartet Tour
Wykonawca:
Tomasz Stańko – trąbka
David Virelles – piano
Sławek Kurkiewicz – bas
Gerald Cleaver - perkusja

PDF Print