języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Taneczny zawrót głowy. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Już po raz osiemnasty Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej przemieniły Bytom w europejską stolicę tańca. A wszystko dzięki organizatorowi imprezy i jednocześnie jednemu z najlepszych zespołów tanecznych – Śląskiemu Teatrowi Tańca. Między 26 czerwca a 9 lipca 2011 roku nie tylko profesjonaliści dali się porwać tanecznej machinie.

Wydarzenia odbywały się na dwóch scenach – głównej i alternatywnej. Na scenie głównej występowały zespoły i tancerze o dużym dorobku artystycznym, nagradzani i utytułowani. Ale błędem byłoby sądzić, że scenę alternatywną zdominowali młodzi i niedoświadczeni artyści. Ilość wydarzeń - jak co roku - skłania organizatorów do poszukiwania ciekawych miejsc dla licznych zespołów i solowych projektów. W roku 2011 wystąpili m.in. Compagnie Drift (Szwajcaria), Compagnie Pal Frenak (Węgry), Editta Braun Company (Austria).

Wydarzenie miało charakter nie tylko artystyczny, ale również edukacyjny. Najbardziej oczywiste wydają się warsztaty taneczne, które prowadzone były przez kilkudziesięciu utytułowanych tancerzy, choreografów, pedagogów. Wśród tematów znalazły się m.in. rosyjski balet, joga, taniec klasyczny, taniec musicalowy, jazz współczesny, improwizacja, ruch. 
Warsztaty pisania o tańcu skierowane zostały przede wszystkim do studentów kierunków humanistycznych. Wszechstronna wiedza zdobywana w trakcie nauki pozwala następnie na swobodne pisanie i poruszanie się w różnych gatunkach dziennikarskich. Teoretycznym uzupełnieniem warsztatów było Międzynarodowe Seminarium Krytyków i Historyków Tańca. Obie propozycje miały charakter dwutygodniowych warsztatów.
Międzynarodowe warsztaty menedżerów sztuki, warsztaty dla dziennikarzy radiowych, z fotografii tańca oraz projekty społeczne: warsztaty tańca integracyjnego, Warsztaty Terapii przez Ruch, Warsztaty tańca dla seniorów miały krótszy przebieg, ale nie mniej intensywny.

Atrakcyjne i modne wśród młodzieży: taniec współczesny, street dance przybrały formę warsztatów dla młodzieży w ramach projektu „Bobrek Dance” i odbywały się bezpłatnie. Realizowano je w Szkole Podstawowej nr 16 w Bytomiu, jednego z wnętrz, zaanektowanych na potrzeby spektakli. Festiwal korzystał w ubiegłych latach z gościnności Elektrociepłowni Szombierki, przepięknego obiektu industrialnego. W trakcie 18. edycji podtrzymana została tradycja scen w obiektach przemysłowych. Część festiwalowych wydarzeń odbywała się w Starej Cechowni Kopalni Rozbark, w której umieszczono scenę alternatywną. Na potrzeby wydarzenia stworzono jeszcze dwie sceny: w Centrum Handlowym Agora i na bytomskim rynku.

Sama próba wyliczenia atrakcji festiwalowych zajmuje pół strony tekstu. Proszę sobie wyobrazić próbę opisania wszystkich wydarzeń. Ofertę skierowaną przez Śląski Teatr Tańca do całego tanecznego świata bez przesady można określić przymiotnikami: komplementarna, profesjonalna obfita. Zarówno uczestnicy, jak i piszący mając tak duży wybór przeżyli taneczny zawrót głowy.

Inga Niedzielska

 


PDF Print