języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Kolejny konkurs w ramach Gliwickich Koncertów Konkursowych

Kolejna impreza z cyklu Gliwickich Koncertów Konkursowych odbyła się w gościnnej gliwickiej „Perełce” 27 sierpnia 2011 r. Nieznośny tego dnia upał i panujące na sali – mimo otwartych okien - gorąco, bardzo przeszkadzało organizatorom, wokalistom i jurorom. Prawdopodobnie był on też jedną z głównych przyczyn nieobecności aż 9 z 33 zgłoszonych do konkursu wokalistów. Mimo to konkurs był prawdziwą muzyczną ucztą i dostarczył wielu wrażeń. 

Popisy wokalistów oceniało znakomite grono jury: Jan Ballarin /przewodniczący/, Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, Gabriela Mnich, Justyna Toros (dziennikarka z „Dziennika Zachodniego”), Mariola Dumin, Marta Słupska, Anna Draheim. Koncert poprowadził Grzegorz Romanow, który nie szczędził wokalistom rozmaitych uwag i bardzo starał się urozmaicić koncert. Podczas poszczególnych występów jak zwykle były wyświetlane na ekranie zdjęcia wokalistów. Na początku przypomniano wokalistom zasady udziału w konkursie, usłyszeliśmy podziękowania dla firm – współorganizatorów koncertu,  po czym rozpoczęła się rywalizacja.

Wśród kolorowo migających lamp oświetlających scenę jako pierwsza zaprezentowała się Karolina Alamoda w piosence „White horse”, po niej Piotr Bukowski zaśpiewał utwór „Do kołyski”. Agnieszka Bury wykonała niezwykle ekspresyjnie piosenkę „More over” (z repertuaru Janis Joplin) akompaniując sobie przy tym na tamburynie. „Proszę podnosić rękę jak wyczytam kolejne nazwisko” – poprosił  konferansjer rozczarowany, że kolejna osoba, której notkę pracowicie odczytał, nie pojawiła się na scenie. Od tego momentu wyczytani wokaliści sygnalizowali swoją obecność na sali podnosząc rękę. Kolejna wokalistka Angelika Gawlik pięknie wykonała piosenkę „Makiawel” z musicalu Koty, za co jury nagrodziło ją wyróżnieniem. Patrycja Homa zaśpiewała utwór „Przebudzenie” z repertuaru Varius Manx. Katarzyna Kleczko wykonała utwór „A jeśli znajdziesz”. Jagoda Klimek sugestywnie wykonaną piosenką „Tango Tandresse” wyśpiewała sobie drugie miejsce. Zaraz po niej Joanna Lubańska zaśpiewała przebojowo utwór pt. „Boję się”. Za tę piosenkę otrzymała pierwsze miejsce. Kolejna wokalistka Julia Malcharczyk zaśpiewała „I don’t believe you”. Następnie Ewa Mirkowska zaprezentowała utwór, którego tytuł bardzo pasował do panującej tego dnia pogody - „Tyle słońca w całym mieście”. Z kolei Jacek Nowak wykonał a capella utwór pt. „Bardzo smutna piosenka retro”. Na tym zakończyła się pierwsza część koncertu. W części drugiej jako pierwsza wystąpiła Izabela Pawletko w piosence „Fever”. Natalia Pietras w sugestywny sposób zaśpiewała piosenkę „Tylko nie pal”. Karolina Rojek zaśpiewała utwór „Nieobecni”. „To piosenka dla wszystkich tych, którzy nie dotarli na dzisiejszy koncert, dla wszystkich nieobecnych” – sprawnie podsumował prowadzący koncert Grzegorz Romanow. Łukasz Różewski zaprezentował się po raz pierwszy w piosence „When the smoke is going down”. Marzena Ryt piosenką „Damą być” zdobyła drugie wyróżnienie. Michał Smorczewski, który wraz ze swoim bratem wykonywał piosenkę „Black hole sun” został zaskoczony przez konferansjera prośbą o osobiste odczytanie notki na swój temat. Następnie na scenie zaprezentował się duet Krzysztof Sosada i Mateusz Blacha-Blicharz w piosence „Gliwice 3”w rytmie hip-hop. Krzysztof Ster zaśpiewaną mocnym głosem piosenką „Pretty women” wyśpiewał sobie trzecie wyróżnienie. Kinga Śmiałek wykonała utwór Anny Jantar „Rosyjskie pierniki”. Kolejny tego dnia duet Partycja Śmieja i Michał Michalak zaprezentował się w piosence „Ayo Technology”. Anna Wiśniewska wykonała piosenkę „Chasing pavements”. Zaraz po niej Martyna Wypchło piosenką „Bound to you” wyśpiewała sobie trzecie miejsce. Jako ostatni w części konkursowej wystąpił Dariusz Brysiak.

Po zakończeniu części konkursowej, jury udało się na naradę, a tymczasem na scenie zaprezentowano występy gościnne. Zupełnie przypadkowo aż 3 piosenki miały w tytule wyraz „sen”. I tak Angelika Gawlik zaśpiewała „A ja się boję sama spać” Joanna Lubańska wykonała utwór „Tylko w moich snach”, natomiast Agnieszka Bury piosenkę „Na sen”,. Agnieszka zażartowała, że śpiewa utwór „Na sen” z dedykacją „dla tych co się boją sami spać”. Ta „senna” tematyka nie oznaczała bynajmniej, że na sali zrobiło się sennie, wręcz przeciwnie – zaraz po występach gościnnych emocje sięgnęły zenitu, ponieważ jury wróciło z obrad i przewodniczący odczytał wyniki koncertu.

W tym miesiącu jury przyznało oprócz pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca, także dodatkowo aż 3 wyróżnienia. Zdobywczyni pierwszego miejsca Joanna Lubańska wykonała jeszcze raz zwycięski utwór „Boję się”. Na zakończenie prezes Stowarzyszenia Muzycznego RYTM Marian Dragon wręczył zwycięzcom nagrody pieniężne i podziękował jury oraz wokalistom. Podsumowując można stwierdzić, że koncert stał na wysokim poziomie i dostarczył wielu pozytywnych emocji i wzruszeń zarówno wokalistom jak i widzom.

Anna Pająk

PDF Print