języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Pojedynek braci i antyfona razy dwa. Koncert Orkiestry Historycznej!

To już drugi koncert {oh!} Orkiestry Historycznej! w katowickim kościele Mariackim. Debiutująca w marcu tego roku {oh!} rozkręca się powoli, ale konsekwentnie. Kolejny koncert w grudniu.

Orkiestra Historyczna! to pierwsza w województwie śląskim orkiestra grająca na instrumentach historycznych i swoim profilem wpisująca się w nurt wykonawstwa zgodnego historycznie, dla którego najważniejsze jest dotarcie do najwierniejszego brzmienia danej epoki poprzez badanie dostępnych źródeł kulturowych.

Koncertmistrzyni zespołu, Martyna Pastuszka, wykonawstwem historycznym zajmuje się już od 2001 roku, prowadzi klasę skrzypiec barokowych Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wieloma zespołami, nagrania z jej udziałem są nagradzane i dobrze oceniane przez międzynarodową krytykę muzyczną.

Koncert, który odbył się 14 października zatytułowany został „Salve, Regina”. Antyfonę tę dwukrotnie zaśpiewała sopranistka Karolina Brachman. W programie usłyszeliśmy ją w kompozycji Giovanniego Battisty Pergolesiego i Leonardo Leo. Antyfona ma silny związek z rokiem liturgicznym, tę akurat śpiewa się w okresie zwykłym. Ponadto znajdziemy antyfony odpowiednie na wielki post, na Wielkanoc itd.

Karolina Brachman ma dobry, ładny głos. Jest to głos profesjonalnie wyszkolony, czemu artystka dała wyraz wykonując skomplikowane ozdobniki. Jednak zdecydowanie zabrakło jej mocy, przez co poszczególne zdania zupełnie gubiły się przykryte solidną warstwą brzmienia instrumentów muzycznych. A szkoda.

W programie  znalazły się także dwa concerti grossi braci Francesco Scarlattiego i bardziej znanego Alessandro. Który z nich wygrał ten muzyczny pojedynek? To zostanie tajemnicą tych, którzy brali udział w spotkaniu z barokową muzyka włoską tej jesiennej niedzieli.

Inga Niedzielska
2012-10-15

14 października, godz. 19.30, kościół Mariacki
{oh!} Orkiestra Historyczna! w składzie:

Skrzypce: Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Małgorzata Malke, Alicja Sierpińska, Violetta Szopa-Tomczyk, Adam Pastuszka, Róża Czarnota, Dominika Małecka,
Altówka: Anna Nowak,
Viola da gamba: Justyna Krusz, Krzysztof Firlus,
Wiolonczela: Tomasz Pokrzywiński,
Violone: Stanisław Smołka,
Klawesyn: Anna Firlus,
Pozytyw: Jan Tomasz Adamus.
Program:
Francesco Scarlatti (1666-1741) - Concerto Grosso nr 4 e-moll,
Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736) - Salve Regina a-moll,
Alessandro Scarlatti (1660-1725) - Concerto grosso nr 2 c-moll,
Leonardo Leo (1694-1744) - Salve Regina F-dur.

PDF Print