języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Syn sławnych rodziców idzie swoją drogą

Ravi Coltrane to syn Alice i Johna Coltrane’ów. Chociaż znamy przede wszystkim ojca, Johna Coltrane’a saksofonistę i kompozytora, prekursora free jazzu, warto pamiętać, że Alice Coltrane była również niezwykle utalentowaną pianistką i kompozytorką. Była jedną z nielicznych harfistek w historii światowego jazzu.

Choć Ravi Coltrane nie poznał ojca, który zmarł dwa lata po jego narodzeniu, obciążony muzycznym dziedzictwem i sławą rodziców, stara się iść własną drogą. W tracie koncertu w klubie Hipnoza artysta zaprezentował m.in. utwory ze swojej najnowszej, tegorocznej płyty „Spirit Fiction”.

Coltrane ciepło przywitał fanów próbując powitania po polsku, co zawsze przyjmowane jest dobrze. Przypomniał, że to nie pierwszy jego koncert w Hipnozie, którą uważa za jeden z najlepszych klubów w regionie, a nawet, tu wykazał się dużą kurtuazją, na świecie.

Muzyka autorska, którą zaprezentował Ravi Coltrane New Quartet, plasuje się w rejonach solidnego wykonawstwa jazzu, który nie zaskakuje. Muzycy zaprezentowali dużą klasę zarówno w momentach solowych, tutaj owacje zbierał najczęściej perkusista Jonathan Blake swoimi głośnymi i energetycznymi wycieczkami, jak i grupowych, które pokazywały zgranie zespołu. Utwory z nowej płyty prezentowały pełne szacunku podejście do jazzowej tradycji z delikatnymi wybiegami w kierunku eksperymentu. Ravi Coltrane idzie własną muzyczną drogą, ale bez szaleństw.

Na odrobinę rozpasania muzycy pozwolili sobie w środku koncertu wykonując utwór Theloniousa Monka. To nie jedyny utwór tego wieczora przypominający o legendarnych muzykach jazzowych. Ravi Coltrane zagrał również również kompozycje rodziców; jedą Johna Coltrane’a i jedną napisaną dla Alice Coltrane na fortepian. Dzięki temu koncert nabrał stylistycznej rozpiętości pokazując wspomniane wczesnej duże możliwości zespołu. Pozostawił jednocześnie pewien niedosyt – najnowszy album nie wybrzmiał w pełni.

Inga Niedzielska
2012-11-12

11.11.2012, godzina 20.30
Festiwal Ars Cameralis
Jazz Club Hipnoza, Katowice
Ravi Coltrane New Quartet w składzie:
Ravi Coltrane, saksofony: tenorowy i sopranowy
David Virelles, instrumenty klawiszowe, fortepian
Dezron Douglas, gitara basowa
Johnathan Blake, perkusja

PDF Print