języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

I jazz, i piękne okolice. Jan Malecha Quartet i Marc Ribot Ceramic Dog Trio

Andrzej Kalinowski, pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Jazz i okolice, podsumował wieczór słowami: „Był jazz, były okolice”.  Faktycznie opcję jazzową tego wieczora reprezentował Jan Malecha Quartet, a opcję okolic Marc Ribot Ceramic Dog Trio. Te dwa zespoły wystąpiły 18 listopada w sosnowieckim Teatrze Zagłębia i mimo zapowiedzi Andrzeja Kalinowskiego, że zespoły nie grają na zasadzie supportu i gwiazdy, wieczór należał wyłącznie do grupy Marca Ribota.

Jan Malecha Quartet to młody zespół mogący się pochwalić dwuletnią historią. Tworzą go studenci i absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej. W świetnej grze młodych muzyków dostrzegalne jest jeszcze pewne ograniczenie formą i brak luzu, który udziela się scenicznym wyjadaczom.

W trakcie występu słyszeliśmy kilka kompozycji lidera zespołu, gitarzysty, Jana Malechy. Były to ciekawe, jazzowe utwory, w których pierwsze skrzypce grała gitara i saksofon,  a perkusja i kontrabas stanowiły tło. Stworzone zostały, raczej niezamierzenie, dwa fronty: dopracowany i awangardowy gitary i saksofonu oraz schematyczny i niewyróżniający się kontrabasu i perkusji.

Definicja szalonej wycieczki gitarowej objawiła się jednak wraz z występem Marc Ribot Ceramic Dog Trio, które pojawiło się na scenie krótko po kwartecie Malechy. Można tylko, nie wychodząc wciąż z podziwu, przyznać, że był to koncert wyjątkowy.

Kim jest Marc Ribot? To gitarzysta, na którego płyty i koncerty czekają z zapartym tchem nie tylko rzesze fanów, ale i inni muzycy. Nikt nie gra tak jak on: wydawałoby się nieumiejętnie i jakby od niechcenia, na granicy fałszu i z tendencją do wydobywania z gitary dźwięków, których nikt się nie spodziewa. Tym właśnie zachwyca  na płytach Toma Waitsa czy u Johna Zorna, tym również zaczarował sosnowiecką publiczność w trakcie koncertu. Wtórowali mu dwaj inni nietuzinkowi muzycy: Shahzad Ismaily i znany już festiwalowym widzom z występu u boku Mary Halvorson  utalentowany perkusista Ches Smith.

Inga Niedzielska
2012-11-19

18 listopada 2012 r., godz. 19.00
Teatr Zagłębia, Sosnowiec
Festiwal jaZZ i okolice
Jan Malecha Quartet w składzie:
Jan Malecha - gitara elektryczna
Jarosław Bothur - saksofon altowy
Michał Kapczuk – kontrabas
Grzegorz Masłowski - perkusja
Marc Ribot Ceramic Dog Trio w składzie:
Marc Ribot – gitara
Shahzad Ismaily – gitara, bass, electronics
Ches Smith – perkusja

PDF Print