języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Taneczny protest wobec przemocy. Akcja One Billion Rising w Sosnowcu

”Mężczyźni, mówimy: koniec z przemocą wobec kobiet!” głosiły transparenty widoczne w centrum Sosnowca 14 lutego. W ramach ogólnoświatowej akcji One Billion Rising, dzięki wsparciu Stowarzyszenia Aktywne Kobiety, mieszkanki Sosnowca mogły wspólnym tańcem manifestować sprzeciw wobec przemocy i męskiej dominacji.

One Bilion Rising to akcja zapoczątkowana przez Eve Ensler, autorkę kultowej już książki ”Monologi waginy”. Dzięki jej staraniom, 14 lutego na całym świecie wykonywana jest choreografia do piosenki ”Break the chain”, manifestu przeciw przemocy, której każdego dnia doświadczają setki tysięcy kobiet.

Inicjatorką akcji w Sosnowcu była Francuzka Marie Papot, współpracująca ze Stowarzyszeniem Aktywne Kobiety w ramach Wolontariatu Europejskiego. Wspólnie z pozostałymi wolontariuszkami, energiczną Umut z Turcji oraz Ekateriną i Maią z Gruzji, cierpliwie prowadziły próby choreografii dla uczestniczek. Wsparcie zapewniła im prezeska Stowarzyszenia, Halina Sobańska, dzięki której One Billion Rising w Sosnowcu udało się dopiąć na ostatni guzik.

Reakcje przechodniów były różne; od zdystansowania po zaskoczenie, a wreszcie i chęć włączenia się do akcji. Kobiety obdarowywane papierowymi kwiatami (symbolem pokoju, wrażliwości i delikatności) chętnie asystowały w wydarzeniu. Co odważniejsze pospiesznie uczyły się kroków, by wspólnie zatańczyć; pozostałe, w roli obserwatorek, dopingowały uczestniczki.

Zaangażowanie, wspólny cel i szerokie uśmiechy wytworzyły na sosnowieckiej „patelni” atmosferę radości. W finałowym pokazie do tańca dołączyli nawet panowie, udowadniając, że w tańcu nie istnieją podziały. Kobieca energia unosiła się w powietrzu inspirując do działania.

Bo przecież ”Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce.” (Paulo Coelho ”Czarownica z Portobello”).

Katarzyna Głuc
2013-02-15

Sosnowiec, Plac Stulecia
One Billion Rising, 14.02.2013

PDF Print