języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Kolor i faktura. Wystawa 'Twórczość. Próba siły' w Galerii Cafe Silesia

Dzisiaj wnętrze Galerii Cafe Silesia wygląda zupełnie inaczej niż sto lat temu, gdy znajdowała się tu słynna kawiarnia. Zostało zaaranżowane tak, aby odbiorca sztuki nie rozpraszał się niepotrzebnymi detalami. Duża przestrzeń parteru znakomicie sprawdziła się jako miejsce dla wielkoformatowych prac Witolda Berusa, a labiryntowe, podzielone na mniejsze sale pierwsze piętro dla liczniejszych Michała Minora. 7 marca w Zabrzu odbył się wernisaż wystawy tych dwóch artystów.

Prace zaprezentowane przez Witolda Berusa, autora wystawy, powstawały od lat 90. Są to portrety, nawet dwumetrowej wielkości, przedstawiające rodzinę i znajomych. Obrazy zostały wykonane techniką akrylową lub olejną. Znajduje się wśród nich seria z pieskiem Korą z 2007 roku czy autoportrety. Artysta używa kontrastowych, żywych kolorów takich jak czerwień i zieleń czy żółty i fioletowy. Połączenia te powtarzają się tworząc swoisty kod kolorystyczny autora. Prace starsze charakteryzuje „spokojna” faktura, portrety nowsze, choćby te z „Katarzyną” mają nałożoną grubą warstwę farby, która pozwala, na przykład, na wmodelowanie kolejnego wizerunku w główny temat.

Michał Minor zaprezentował malarstwo, grafiki i plakaty. Dzieła są osadzone w tematyce współczesnej i bezwstydnie igrają ze światem pop. Artysta prowadzi grę skojarzeniami. W prace wmiksowany jest językowy miszmasz (napisy polskie, angielskie, niemieckie, wycinki z prasy itp.), a tytuły mają charakter językowych zabaw („Pstrągowianin trawiący pstrąga”), chociaż jednocześnie korespondują z treścią. I tak w „Masło i margaryna to nie przyczyna” tłem są... informacje na temat cholesterolu. Prace wykładowcy katowickiej ASP warto szczegółowo studiować - znajduje się w nich mnóstwo detali składających się na całość dzieła.

Artystów na pewno łączy swobodne operowanie kolorem i zamiłowanie do bogatej faktury. Michał Minor to także uczeń Witolda Berusa. Stąd pierwsze odczytanie tytułu wystawy „Twórczość. Próba siły” nieuchronnie idzie w kierunku artystycznego pojedynku. Tymczasem, jak wyjaśnił Michał Minor zabrawszy głos w trakcie otwarcia, artystom chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy sztuka w dzisiejszych czasach ma jeszcze siłę, czy jest zdolna porwać ludzi.

Inga Niedzielska
2013-03-08

Galeria Cafe Silesia w Zabrzu,
Wystawa "Twórczość. Próba siły" Michał Minor, Witold Berus,
7 marca - 14 kwietnia 2013 r.

PDF Print