języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Otwarcie wystawy prac Waldemara Świerzego w Rondzie Sztuki w Katowicach

W piątek 7 października o godzinie 12.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plakatów Waldemara Świerzego, pierwszego absolwenta katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie. Na wernisażu pojawiła się rodzina i przyjaciele artysty oraz studenci i profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Po przemówieniu rektora uczelni Mariana Oslislo kurator wystawy Zdzisław Schubert przedstawił krótką historię „polskiej szkoły plakatu” i jej znaczenie dla XX-wiecznej sztuki. 


Wystawa obejmuje prace z zakresu grafiki użytkowej. Wśród najbardziej znanych prac artysty w Rondzie Sztuki można zobaczyć między innymi plakat do filmu Ingmara Bergmana „Szepty i krzyki” oraz portrety wielkich muzyków jazzowych. Oprócz licznych plakatów filmowych i  teatralnych wystawa zawiera projekty okładek do książek i czasopism. Prace Waldemara Świerzego zaprezentowane na wystawie wypożyczone są ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Warto podkreślić, że wernisaż odbył się w ramach obchodów 10-lecia Akademii Sztuk Pięknych, która uzyskała swoją niezależność w 2001 roku. Wystawa prac Waldemara Świerzego potrwa jeszcze do 28 października.


Portal Pełnia Kultury jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Anna Ziorkiewicz

PDF Print