języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Po drugiej stronie lustra. Wystawa Anny Knop ‘Tomorrow never comes’

W katowickim Rondzie Sztuki od 14 marca 2013 r. można podziwiać wystawę Anny Knop ”Tomorrow never comes”. Przejmujące, bezimienne bohaterki obrazów, przedstawiają różne wariacje na temat samej autorki prac; od teraźniejszości po tajemniczą przyszłość.

Artystka bada własny wizerunek pytając o swoje istnienie w teraźniejszości i konsekwencje swoich teraźniejszych zachowań i decyzji dla przyszłości. Jej obrazy są uchwyconymi na gorąco momentami zwykłego życia, ale pod tą pozornie błahą tematyką, kryje się istota ludzkiej egzystencji, składającej się ze zwyczajnych czynności i wydarzeń.   Podobne pytania stawiane przez Annę Knop może zadać sobie każdy z nas, starając się równocześnie z większą świadomością przeżywać chwilę teraźniejszą.

Artystka pokusiła się o nietypowy eksperyment – postanowiła przedstawić rzecz nieuchwytną, jaką jest jej własna przyszłość. Każdą z wizji Anna Knop starannie przenosiła na płótno, łącznie z towarzyszącym jej w danej chwili wachlarzem emocji; od lęku aż do radości i beztroski. Podobne projekcje stają się udziałem większości ludzi, mimo że zdajemy sobie sprawę, że nikt z nas nie zna przyszłości.

Wystawa zachęca do tego, by przystanąć na chwilę i wsłuchać w stan własnego umysłu: czy władają nim projekcje, czy też potrafi zakorzenić się w teraźniejszości?

Brak chronologii w prezentowanych obrazach, wprowadza do wystawy dodatkowy element: zawieszenia w czasoprzestrzeni, gdzieś pomiędzy tym co jest, a tym, co dopiero ma się wydarzyć.

Ciekawa propozycja Anny Knop zachęca odbiorcę do dalszych analiz. Ekspozycja będzie dostępna w katowickim Rondzie Sztuki tylko do 2 kwietnia 2013 r.

Katarzyna Głuc
2013-03-26

Galeria ASP Rondo Sztuki, Galeria+, Katowice
Wystawa Anny Knop „Tomorrow never comes”

14.03 - 02.04.2013

PDF Print