języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Przyszła moda na Śląsk. Gala ‘Modnego Śląska’ w budynku Starego Dworca w Katowicach

Warsztaty dla dzieci oraz uczniów i pedagogów, wykłady o modzie, konkursy dla projektantów mody i trendsetterów, showroom, pokazy mody – te wydarzenia podsumowała wczorajsza Gala drugiej edycji ‘Modnego Śląska”.  To pierwsza w regionie tak duża impreza, jednoznacznie kojarząca się z modą.

Gala trzydniowego wydarzenia odbyła się 13 maja w wieczornej scenerii Starego Dworca w Katowicach. Stary Dworzec to przestrzeń w centrum miasta, niegdyś najważniejszy obiekt kolejowy w regionie. To także solidna architektura w stylu modernizmu historycznego, niestety, mocno zaniedbana. Dworzec to  symbolem tego jak na podwalinach dziedzictwa, z którym historia nie obyła się łaskawie, można tworzyć nową jakość, reprezentowaną właśnie przez „Modny Śląsk”.

Wieczorna Gala przyciągnęła nie tylko środowisko związane z modą i sztuką, ale również gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którego „Modny Śląsk” był częścią. Na początek, tuż po przemówieniach Organizatorów – Ilony Kanclerz (Modny Śląsk) i Dawida Kostempskiego (Górnośląski Związek Metropolitalny) – odbył się pierwszy z pokazów mody.

Dorota Maniek, projektantka pochodząca z Chorzowa, pokazała kolekcję będącą owocem współpracy z graficzką, Kają Renkas. Maniek zestawiła eleganckie tkaniny: szyfony, satynę i taftę z wełną parzoną, a Kaja Renkas uzupełniła kreacje o rysunki wykonane techniką serigrafii. Kolejny pokaz przygotowała bielszczanka, Anna Drabczyńska. Jej propozycje oparte zostały na zgeometryzowanych kształtach, których nowoczesny charakter podkreślało minimalistyczne podejście do koloru (biel, czerń, czerwień, szary) i przykuwające wzrok zamki błyskawiczne. Finałowy pokaz przypadł Ilonie Kanclerz, która projektuje od 18 lat, wykłada na kilku uczelniach i przygotowuje wydarzenia związane z modą. Pokaz Kanclerz nawiązywał do tematu tegorocznej edycji: „Moda na Śląsk”. Projektantka pokazała nowoczesne stroje dla odważnych kobiet inspirowane regionalnym folklorem. Ciekawie wypadło szczególnie zestawienie ubiorów z nakryciami głowy w postaci stylizowanych wianków. Artystka w prezentowanej kolekcji postawiła na czerń z niewielkim białym akcentem.

W trakcie Gali mieliśmy również możliwość obejrzenia krótkich filmów przedstawiających wcześniejsze wydarzenia „Modnego Śląska”. Odbyło się także wręczenie nagród w ogłoszonych konkursach. Krótkie przerywniki muzyczne (zespół BRO, Karo Glazer Quartet) wiodły prosto do kontynuacji imprezy na aferparty w katowickim klubie Cooler.

Inga Niedzielska
2013-05-14

Gala imprezy "Modny Śląsk"
13.05.2013, godz. 21.00
Stary Dworzec, Katowice

foto. Inga Niedzielska

PDF Print