języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Fałszywe nuty i kocia muzyka. Wystartowała 3 Metropolitalna Gra Miejska

3 Metropolitalna Gra Miejska rozpoczęła się… muzycznie w Dąbrowie Górniczej. Na wstępie uczestnicy wysłuchali opowieści Violetty Rotter-Kozyry z TVP Katowice, która przybliżyła im sylwetkę pewnego wybitnego kompozytora pochodzącego właśnie z Dąbrowy Górniczej. Powiedziała prawie wszystko… Oprócz imienia i nazwiska, które było tematem zagadki.

 „Oj tam, oj tam” to drużyna, która jako pierwsza zgłosiła się w tymczasowej siedzibie Pałacu Kultury Zagłębia na ulicy Wojska Polskiego. Tutaj czekał na nich krótki koncert grany na żywo. Odgadywali tempo utworu. Wybrali utwór nr 11, bo taki numer mają w grze. W MGM grają po raz drugi: - Bierzemy udział w tym wydaniu, bo bardzo lubimy gry miejskie. Staramy się uczestniczyć we wszystkich, ogłaszanych w najbliższej okolicy.

Kolejnym miejscem, w którym można zdobyć punkty była Hala Centrum, w której właśnie odbywa się  V Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi 2013”. Jego podstawą jest konkurs muzyczny. Towarzyszą mu występy dziecięcych i dorosłych zespołów folklorystycznych (Park Hallera), Kół Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Górniczej (scena Trzebiesławice) oraz Jarmark Rzemiosła i Kiermasz Sztuki Ludowej. „Solaris” szybko dotarli do Hali Centrum. Jak oceniają tę edycję? - Bardzo podoba nam się pomysł gry związanej z muzyką. Ale tegoroczne pytania są bardzo trudne - odpowiadają. Opinię tę potwierdza grupa „ABiC”, która dodaje, że mimo niełatwych zadań, bawi się bardzo dobrze.

A sprawcą całego muzycznego zamieszania jest Jan Matuszyński, konceptmistrz 3 MGM. Opowiada o genezie scenariusza:  - Kocham muzykę. Scenariusz wymyśliłem idąc po prostu śladem muzycznych fascynacji. Nie chciałem jednak, aby uczestnicy zgadywali proste rzeczy typu „co to jest „filharmonia” lub „gdzie mieści się budynek…”, dlatego sięgnąłem głębiej. Powiem tak: szperając w Archiwum Śląskiej Kultury Muzycznej znalazłem klucz wiolinowy z metrum i jedną nutą. Po szeregu tajnych obrad postanowiłem, że zadaniem uczestników będzie odtworzenie całego zapisu. Nasi wykonawcy, czyli uczestnicy gry, szukają nut rozrzuconych w różnych miejscach w Metropolii. Nie mogę zdradzać więcej, choć ja przecież doskonale wiem „jaka to melodia”.

Po wykonaniu zadań w Dąbrowie Górniczej uczestnicy ruszyli do Sosnowca. Tutaj właśnie, w dniu dzisiejszym, odbywa się koncert galowy kolejnego muzycznego konkursu na drodze graczy, „Intermuzy”. Przygotowuje go Miejski Klub im. Kiepury. Zadania czekają na uczestników przed klubem. I tutaj niespodzianka. Kluby są dwa, jeden sygnowany dodatkowo nazwą Energetyczne Centrum Kultury. Na szczęście dla drużyny „Bez nazwy”, dwie członkinie studiowały w Sosnowcu, dzięki czemu bez problemu odnajdują właściwe miejsce. Przy okazji i już tradycyjnie pytamy o nazwę. - W pierwszej grze autentycznie nie mieliśmy nazwy i tak już zostało w drugiej, teraz to nasza marka – śmieją się „Bez nazwy”.

W ścianie domu, w którym urodził się Jan Kiepura, widnieje tablica upamiętniająca wielkiego śpiewaka. Stare osiedle zabudowane jest niepozornymi domkami i lekko zaniedbane. Aż trudno uwierzyć, że człowiek, który kilkadziesiąt lat później, w trakcie światowych tras koncertowych mieszkał w najlepszych hotelach, urodził się w tak niepozornym budynku. Zatem Majowa 6 to adres, pod który koniecznie każda drużyna musi się udać. Otrzymują tutaj pieczątki i zadanie.

Metą pierwszego etapu jest Plac Stulecia, zwany Patelnią. Jednak zanim drużyny oddadzą wypełnione karty gry, czekają je jeszcze dwa zadania. Najpierw znajdują dwóch czytających. Okazuje się, że tytuły książek o Władysławie Szpilmanie zawierają błędy merytoryczne. Natomiast obok kamienicy, w której urodził się  Szpilman, odbywa się mały test muzyczny. Uczestnicy słuchają Chopina granego przez Szpilmana. Ale pytanie, jak wszystko w tej grze, jest podchwytliwe. Czy utwór, który usłyszałeś, to kompozycja tej wspaniałej postaci, która tu mieszkała i „patrzy” tam z okna?

Inga Niedzielska
foto. Inga Niedzielska
2013-05-18

PDF Print