języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Młoda Filharmonia AUKSO w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego

Nie tak często zdarza się współpracować na jednym koncercie tak wybitnym artystom, jacy spotkali się na scenie czcząc wielkie rocznice polskich kompozytorów. Wiolonczelista Jamie Walton (Wielka Brytania), który w lutym 2013 roku wydał kolejną płytę z Vladimirem Ashkenazym, wystąpił wspólnie z Orkiestrą AUKSO i Młodą Filharmonią AUKSO pod batutą maestro Marka Mosia w polskim repertuarze. Artyści celebrowali 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego grając „Grave” i pierwszy „Koncert wiolonczelowy”.

Witold Lutosławski uważany jest za najwybitniejszego – obok Chopina i Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów. Pozostaje on rzadkim w naszych czasach przypadkiem kompozytora o wyraźnie określonym, bardzo indywidualnym obliczu stylistycznym w całej swej twórczości. Nie należał do żadnej "szkoły" kompozytorskiej, nie poddawał się trendom czy modom, nie podtrzymywał tradycji, ani nie brał udziału w awangardowych rewolucjach. Był jednak zarazem i awangardzistą, i kontynuatorem tradycji. Wśród rozdroży estetycznych drugiej połowy XX wieku znalazł sobie własną drogę, którą konsekwentnie podążał, wiedziony nieomylnym smakiem artystycznym. Jego muzyka jest wzorcowym przykładem idealnego wyważenia proporcji pomiędzy formą i treścią, intelektem i emocją.

Pierwszą część koncertu dopełniła „Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego w 80. rocznicę urodzin kompozytora. Drugą część koncertu wypełniła w całości słynna „Symfonia nr 8” Antonina Dworzaka. Muzycy zaprezentowali wysoki kunszt wykonawczy i dbałość o każdy szczegół. Znakomite wykonanie oraz młodzieńcza pasja i radość gry zostały nagrodzone przez komplet publiczności kilkuminutowymi oklaskami!

Dwa koncerty odbyły się 25 (Katowice) i 26 (Bytom) kwietnia 2013 roku i stały się zapowiedzią do kontynuacji tego wyjątkowego projektu, jakim jest Młoda Filharmonia AUKSO. To jedyne takie w Polsce warsztaty orkiestrowe, w których młodzi muzycy podnoszą swoje umiejętności wśród wybitnych zawodowych muzyków tworzących Orkiestrę AUKSO. Spośród kilkuset zgłoszeń do udziału w tegorocznej Młodej Filharmonii Aukso (m.in. Norwegii, Francji, Niemiec, Słowacji, Czech, Węgier i z Polski) wybrano czterdziestu utalentowanych muzyków do czynnego uczestnictwa. Cieszy fakt tak dużego zainteresowania, z którym projekt spotkał się zarówno ze strony uczestników, jak i widzów już w pierwszej edycji.

Materiały VIII Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
2013-05-22

PDF Print