języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Za nami pierwszy dzień Targów Książki w katowickim Spodku

Największa w tym sezonie impreza czytelnicza na Śląsku - Targi Książki w Katowicach -rozpoczęła się 20 października w czwartek oficjalnym otwarciem w "Spodku". Na scenie zgromadzili się przedstawiciele organizatorów oraz gości uczestniczących i wspierających tę inicjatywę, m.in. Krystyna Siejna – wiceprezydent Katowic, Barbara Kożusznik – Prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz przedstawiciele instytucji partnerskich i bibliotek miejskich z kilku miast konurbacji górnośląskiej. Oficjalnego otwarcia targów dokonał prezes zarządu Expo Silesia – Ludomir Tuszyński.

Około 75 wystawców zaproponowało nowe tytuły i oferty wydawnicze. Krystian Kowalski – właściciel firmy Tania Książka bookinista.pl, zajmującej się sprzedażą końcówek serii pochodzących z różnych wydawnictw, postrzega targi jako świetną okazję do spotkania i pozyskania nowych klientów. - Dla nas, oprócz czytelników, liczą się tu też wydawnictwa, bo dzięki nim i dzięki nowym kontaktom dzisiaj nawiązanym, możemy działać coraz prężniej – mówi. Wydawnictwo Sejmowe istnieje już ponad 20 lat. Kilka razy w roku uczestnicząc w targach zawsze na te okazje przygotowuje specjalne promocje cenowe. Nie zabrakło ich także w Katowicach. - Stawiamy przede wszystkim na promocję, a dopiero później na sprzedaż, spodziewamy się, że jak zawsze liczba zamówień nieznacznie wzrośnie – mówi Elżbieta Radwan, kierownik działu popularyzacji Wydawnictwa Sejmowego.

Studenci Uniwersytetu Śląskiego przygotowali specjalne pokazy filmów. Wśród nic znalazł się między innymi film „W stronę Miłosza”, a także filmy ze spektakli teatralnych: „Księga piątego królestwa”, „Konik” i „Młynek do kawy”. Premierę miała też książka tajemniczego bloggera Victora Orwellsky’ego „Kod władzy”.

Nie zabrakło gier i zabaw dla najmłodszych czytelników. W specjalnie przygotowanej strefie „placu zabaw” dzieci bawiły się w podróż dookoła świata, spotkały się z Królewną Śnieżką i brały udział w zajęciach edukacji czytelniczej „Molikowe poczytanki”. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny „Zaczarowana Zakładka”, którego uczestnicy jeszcze przed targami mieli zaprojektować i przesłać do organizatorów swój pomysł na zakładkę do książki. Wygrał Tomek Sośnierz ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Katowicach. Jego zakładka przedstawiała deskę rozdzielczą samochodu, na której można było oznaczyć, czy książka czytelnikowi się podobała i jakie jeszcze pozycje zamierza przeczytać. – Siedziałem kiedyś z tatą w pokoju i na stole leżała instrukcja do auta. Tak na to wpadłem – laureat zdradził po odebraniu nagrody. - Wybór nie należał do najłatwiejszych, nadesłano nam 130 prac. Wygląd zakładki, ale przede wszystkim pomysł i tutaj Tomek był najlepszy, bo jego zakładka okazała się nie tylko ładna, ale i niezwykle funkcjonalna – przyznała przedstawicielka komisji konkursowej, Justyna Szklarczyk-Lauer, Dziekan Wydziału Projektowego ASP w Katowicach.

Jutro drugi dzień targów, kolejne atrakcje i kolejna relacja.

Agnieszka Kandzia
2011-10-20

PDF Print