języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Chłody Skandynawii i gorący Bliski Wschód. 'Polska' Możdżera, Danielssona, Fresco koncertowo

1 grudnia w wypełnionej po brzegi sali koncertowej Centrum Kultury Katowice odbył się koncert tria Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco. Było to jednocześnie ostatnie wydarzenie Festiwalu Muzyki Improwizowanej Jazz i okolice / Jazz & Beyond - Jesień 2013. Artyści w Katowicach również zagrali ostatni, trzynasty, koncert trasy promującej nowe wydawnictwo, płytę „Polska”. 

Leszek Możdżer na fortepianie, Lars Danielsson na kontrabasie i Zohar Fresco przy instrumentach perkusyjnych wydawałoby się – klasyczne trio jazzowe. Nic z tych rzeczy. Dzięki rozbudowanemu instrumentarium perkusyjnemu Fresco panowie brzmią inaczej. Przede wszystkim niezwykle egzotycznie. Artysta opanował wiele technik właściwych muzyce Iranu, Iraku, Indii, Turcji, czy Egiptu i echa nieeuropejskich doświadczeń muzycznych były dobrze słyszalne w trakcie koncertu.

Muzycy rozpoczęli koncert tak jak na płycie, utworem „Chai Peimot”. Już w pierwszych dźwiękach fortepianu pobrzmiewają echa polskiej muzyki co w połączeniu z wokalizami Fresco składa się na ciekawy klimat kompozycji. Podobnie w drugim utworze koncertu, „Shavuot”,  w którym wschodnie zaśpiewy odegrały jeszcze większą rolę niż w pierwszym. Oba utwory skomponował Fresco.

Spokojnie mogliśmy typować autorów danych kompozycji, bowiem na albumie artyści podzielili się autorstwem. Utwory Larsa Danielssona wyróżniała szlachetna prostota. Jak w utworze „Spirit”, spokojnym, chciałoby się wręcz rzec uduchowionym, w którym role główne zagrały kontrabas i fortepian. Subtelne szumy i pogłosy, rozległe akordy przywodziły z kolei bardziej skandynawskie klimaty jazzowe.

Niesamowite w tym koncercie było to jak płynnie artyści łączą kilka tradycji muzycznych w całość. Jednak pewna kompozycyjna powściągliwość, brak nadzwyczajnie efektowych ozdobników, muzycznych popisów kieruje nasze myślenie o zespole ku przymiotnikom „klasyczny”, „tradycyjny”. Nie przeszkodziło to zupełnie płycie w zdobyciu statusu podwójnej platyny.

Na zakończenie długo oklaskująca trio publiczność doczekała się dwóch utworów na bis. Ostatni z nich, „Smells like teen spirit” z repertuaru Nirvany, przypomniał nam, że Leszek Możdżer z łatwością  potrafi obdarować słuchaczy najbardziej zaskakującymi kompozycjami i interpretacjami.

Inga Niedzielska
2013-12-02

Możdżer, Danielsson, Fresco Polska – Katowice
Koncert w ramach Festiwalu Muzyki Improwizowanej Jazz i okolice / Jazz & Beyond - Jesień 2013
1 grudnia 2013 r., godz. 18.00, Centrum Kultury Katowice

PDF Print