języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Z wizytą w garderobie dziewiętnastowiecznej damy. Wystawa w gliwickim Muzeum

W Muzeum w Gliwicach prezentowana jest aktualnie wystawa „Nowiny Paryzkie. Garderoba XIX-wiecznej elegantki”. Tytuł jest kompilacją nazw aktualnie wydawanego gliwickiego tygodnika i ilustrowanego pisma dla kobiet z końca XIX wieku.

Dziewiętnastowieczne magazyny mód były inspiracją dla naszych babek. Moda w tym czasie straciła narodowy charakter. Upowszechnienie się mediów sprawiło, że w każdym zakątku Europy wyczekiwano nowinek z Paryża, niekwestionowanej stolicy mody tamtych czasów. O tym właśnie dowiadujemy się oglądając ekspozycję, a to dzięki dużym planszom z rysem historycznym i wystawionym w gablotach numerom ówczesnych pism takich jak „Der Bazar”.

Ekspozycja mieści się w trzech salach Willi Caro. Każda sala prezentuje eksponaty z nieco innego okresu. W pierwszej zobaczymy na przykład najstarszą z prezentowanych sukien (z końca XVIII wieku), Chemise w stylu empire, szytą i wyszywaną ręcznie. W ostatniej wyeksponowano ubiór już XX-wieczny i pralnię.

Część strojów, a obejrzymy ich ponad 20, prezentowanych jest publicznie po raz pierwszy. Pochodzą z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Katowic oraz prywatnej kolekcji Przemysława Farysia. Dodatkową atrakcją są trzy suknie wraz z bielizną własnoręcznie uszyte przez kurator wystawy, Joannę Puchalik. Suknie można nie tylko podziwiać, ale i przymierzyć.  Wykonane zostały według oryginalnych wykrojów z epoki. – Materiały są fabryczne, ale szlachetne i naturalne -  zdradza tajniki tworzenia kurator. – Ponieważ w wieku XIX produkcja fabryczna była już popularna, dobór materiałów fabrycznych jest jak najbardziej właściwy.

Oprócz wspomnianych strojów, pism ilustrowanych i pralni wystawę uzupełniają ryciny i fotografie gliwickich elegantek. Szereg plansz przedstawia nie tylko historię, ale i sposób, w jaki zmieniała się w XIX wieku sylwetka ubranej kobiety: od stroju stosunkowo wygodnego z niewielkim gorsetem, do ogromnej, szerokiej sukni (koło 1862 roku), a kończąc znów na niezbyt rozbudowanej sukni, za to z bardzo ciasno krępującym kobietę gorsetem.

Uzupełnieniem ekspozycji jest pokaz krótkiego filmu z 1897 roku, zatytułowanego „Po balu”. Obserwujemy nie tylko ilość warstw bielizny, z której panią wyswobadzała służąca, ale i elementy, skąpej, należy zwrócić uwagę, kąpieli.

Wystawa prezentująca garderobę kobiecą XIX wieku potrwa w Gliwicach do końca lutego 2014 r.

Inga Niedzielska
foto. Inga Niedzielska
2013-12-17

Wystawa „Nowiny Paryzkie. Garderoba XIX-wiecznej elegantki”,
Muzeum w Gliwicach, Willa Caro,
13 grudnia 2013 r. - 28 lutego 2014 r.

PDF Print