języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Koncert Bardów, czyli ‘morska kraina łagodności’. Port Pieśni Pracy 2014

Tegoroczna zimowa edycja Portu Pieśni Pracy jest pełna niespodzianek, a to dzięki nowym nagrodom i bogatemu programowi. Można wziąć udział w ośmiu koncertach na dwóch scenach i posłuchać ponad dwudziestu wykonawców. A wśród nich wszystkie gwiazdy szant, piosenki żeglarskiej i kubryku, które w tym terminie są osiągalne w Polsce. Po raz pierwszy publiczność zagłosuje na najlepszego artystę/zespół przyznając „Dzwoneczek publiczności” i wręczona zostanie Grand Prix, Nagroda Prezydenta Miasta Tychy.

Na rozpoczęcie tyskiego festiwalu Organizatorzy zaprosili miłośników szant do Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego. Koncert Bardów współprowadzący imprezę Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz nazwał „morską krainą łagodności”. Trudno o trafniejsze określenie. Było akustycznie, kameralnie, filozoficznie i nieco nostalgicznie. Bardowie – ludzie z gitarą dali pięć koncertów.

Marta Śliwa, zwyciężczyni konkursu PPP sprzed dwóch lat, rozpoczęła trwającą niemal trzy godziny muzyczną przygodę. Artystka rozgrzała publiczność dowcipnymi wypowiedziami i zachęciła do śpiewania wraz z nią. A ponieważ jest aktywną żeglarką, jej teksty są prawdziwe: opowiadają o przygodach na jeziorach i morzu.

Kolejnym żeglarzem na scenie był Marek Szurawski. To osoba, która fanom jest świetnie znana: współzałożyciel i wieloletni członek grupy szantowej „Stare Dzwony”, marynista, dziennikarz, tłumacz, autor „biblii Szurawskiego” (książki „Szanty i szantymeni – pieśni i ludzie z wielkich żaglowców”), po prostu animator polskiej sceny szantowej. Na początek zaprezentował dwie pieśni wielorybników, pierwszą a capella. Wykonał pierwszą piosenkę, którą przetłumaczył, pierwszą, której się nauczył („Dziewczyna z Amsterdamu), powiało wspomnieniami… Publiczność śpiewała razem z Szurawskim, a kiedy dołączyli do niego Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, na widowni zrobiło się gorąco, a na scenie odbył się najbogatszy instrumentalnie koncert wieczoru.

Emocje podtrzymał duet Korycki-Żukowska, który zaproponował na początek „Blues o moim morzu” oraz „Plasterek cytryny i ja”. Andrzej Korycki to członek legendarnego zespołu „Stare Dzwony”, na scenie od początku lat 80. Z Dominiką Żukowską wspólnie śpiewa utwory autorskie, tradycyjne pieśni morskie oraz pieśni kubryku. Na koniec koncertu, który upodobnił salę do żeglarskiej tawerny, na życzenie publiczności zabrzmiała żeglarska kolęda i oczywiście po niej nie mogło zabraknąć bisu.

Po takich emocjach zupełnie inny klimat stworzył ze swoją gitara i solo Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz. Był to chyba najbardziej nostalgiczny występ wieczoru. Artystę, mieszkającego w Gdańsku, publiczność dobrze kojarzy z formacji Smugglers, pierwszego polskiego zespołu, który „wprowadził” element rockowy do szant, nadając im bardziej drapieżny, zabawowy, taneczny charakter.

Arek Kosmos Wąsik i Wojciech Domino zagrali jako ostatni. Arek Wasik znany jest przede wszystkim jako frontman folkowego Stonehenge, specjalizującego się w muzyce celtyckiej. Muzykę żeglarską wykonuje od niedawna, zachęcony przez managerkę Starego Portu w Chorzowie. Artyści tworzą właśnie swoją pierwszą płytę, ich utwory nie są jeszcze znane szerszej publiczności. Koncert festiwalowy był swoistym morskim chrztem muzyków.

Zima skutecznie wygania wilki morskie na ląd. TWiec dlaczego by nie przybyć do Tychów na festiwal? Przed nami jeszcze dwa dni muzycznych wrażeń, a  wśród nich szanty do tańca, gala z największymi gwiazdami i konkurs dla młodych zespołów, których piątka zawalczy w tym roku o Wielki Dzwon Portu Pieśni Pracy.

Inga Niedzielska
foto. Inga Niedzielska
2014-01-25
altualizacja 2014-01-26

Port Pieśni Pracy 2014 w Tychach, 24 - 26 stycznia 2014 r.
Koncert Bardów: Andrzej Korycki & Dominika Żukowska, Arek "Kosmos" Wąsik & Wojciech Domino, Grzegorz "Gooroo" Tyszkiewicz, Marek Szurawski oraz Marta Śliwa, 24 stycznia 2014 r., Zespół Szkół Muzycznych w Tychach

PDF Print