języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Pracowita niedziela… Konkursowe zmagania o Wielki Dzwon Portu Pieśni Pracy

Port Pieśni Pracy to nie tylko koncerty najbardziej znanych polskich zespołów szantowych, ale również konkurs dla nieodkrytych, jeszcze nieznanych zespołów, które walczą o Wielki Dzwon Portu Pieśni Pracy i nagrodę pieniężną w wysokości 4 tysięcy złotych.

W tegorocznym zimowym konkursie każdy z zespołów wykonywał cztery utwory, którym bacznie przysłuchiwało się jury. Obrady potrwają aż do koncertu galowego, w trakcie którego poznamy zwycięzców. Triumfatorzy wystąpią na gali.

Jako pierwsi w kokursowe szranki stanęli „Old Marinners”, w których muzyce słychać echa muzyki Zielonej Wyspy. W ostatnim utworze zaprezentowali energię, wpadającą w ucho melodię i tekst własnego autorstwa. „Old Marinners”chyba najbardziej wpisali się w szantowy charakter festiwalu.

„Igi Band” przyjechał z Podkarpacia. Wykonuje piosenkę żeglarską. Ich teksty są autorskie, styl charakteryzują częste zmiany tempa. W konkursowym programie utwory szybkie i niemal rockowe przeplatały się z balladowymi, w których ważną rolę odgrywały liryczne skrzypce.

„Wbrem Pozorom”, kiedys „Onyx”, działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach. Specjalizują się w piosence turystycznej, żeglarskiej, poezji śpiewanej. Dziewczyny połączyła miłość do śpiewu i to słychać w ich utworach, pomysłowo rozpisanych na różne głosy, przetykanych wokalizami.

„Z Dala od Zgiełku” grają folk, muzykę żeglarską, turystyczną, poezję śpiewaną. Są ze stolicy. Każdy z członków czerpie inspirację z innej muzyki. Anna „Laurka” Maczuga to wokalistka ciekawie zapowiadająca utwory i lubiąca rozmawiać z publicznością. Dzięki temu zespół zaprezentował się na scenie się bardzo profesjonalnie. Jego koncert oparł się głównie o brzmienie gitar, aż trzech w czteroosobowym składzie.

Jako ostatni zagrali „Trzy maszty”. Pochodzą z Torunia. Mocne rockowe granie połączone z ciekawymi, nietypowymi tekstami o tematyce morskiej (pierwszy utwór o bitwie morskiej) zapadło mi najbardziej w pamięć.

Inga Niedzielska
foto. Inga Niedzielska
2014-01-26

Port Pieśni Pracy 2014 w Tychach, 24 - 26 stycznia 2014 r.
Konkurs o Wielki Dzwon Portu Pieśni Pracy, 26 stycznia 2014 r.

PDF Print