języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

‘Trzej Muszkieterowie’ w stylu filmowych superprodukcji ratują Francję

Atos, Portos i Aramis w nowym wydaniu – bardzo amerykańskim, ale w tym przypadku to nie ma brzmieć jak zarzut. Uproszczona nieco fabuła powieści Aleksandra Dumasa jest ciekawą propozycją na weekendowy wieczór. Reżyser – Paul W.S. Anderson połączył w tym energetycznym filmie emocje, muzykę, statek „Piratów z Karaibów”, zagadkę „Sherlocka Holmesa”, przygody Indiany Jonesa i akrobatyczne pojedynki dzielnych muszkieterów.

Fantastyczne, barwne, wzorzyste (nieco przerysowane) stroje, niczym z najlepszych filmów kostiumowych, oddają urok pięknej, pełnej przepychu XVII-wiecznej Francji. Szczególną uwagę przyciągają wnętrza i ogrody pałacu wersalskiego. Świetna muzyka Paula Haslingera doskonale współgra z akcją, dobrze oddaje zarówno emocje podczas pojedynku, jak i uczucia młodego człowieka do pięknej dziewczyny.

W filmie pojawia się kilka ciekawych, niespotykanych dotąd w ekranizacji tej powieści trików, m.in. podniebne pojedynki machin wojennych (sterowców) czy Milady, omijająca przeszkody niczym Kobieta-Kot.

Choć film wydawać się może nieco komiksowy – tak pod względem śmiesznych, niekiedy, dialogów, jak i samej akcji, to jego ogólny pozytywny odbiór wzmacnia świetna obsada. Dzielna trójka - Matthew Macfadyen (Atos), Ray Stevenson (Portos), Luke Evans (Aramis) – prezentują raczej klasyczne ujęcie postaci. Jedynie potężny Portos zaskakuje swoją siłą i postawnością. Milla Jovovich wygląda jak stworzona do roli Milady De Winter. W rolę księcia Buckinghama wcielił się Orlando Bloom, a kardynałowi Richelieu swojej charyzmy użyczył Christopher Waltz, choć akurat jego postać można było w filmie wyeksponować nieco bardziej. Za humor w filmie w dużej mierze odpowiada wierny sługa Muszkieterów Planchet. Zagrał go James Corden. Największe brawa należą się jednak Loganowi Lermanowi za rolę D’Artagnana– młody, porywczy, ‘w gorącej wodzie kąpany’, chcący za wszelką cenę dostać się do świata muszkieterów, odnalazł się w tej kreacji fantastycznie.

Jeśli ktoś chce zobaczyć klasyczną adaptację książki Dumasa, ten film jest zdecydowanie nie dla niego. Jeśli jednak stawiamy na dobrą zabawę i ciekawą produkcję na miarę przyzwyczajeń młodego widza XXI wieku, to powinniśmy już dzisiaj kupić bilet.

Agnieszka Kandzia

Trzej muszkieterowie 3D
Three Musketeers
na podstawie „Trzej muszkieterowanie” Aleksandra Dumasa
reżyseria: Paul W.S. Anderson
scenariusz: Andrew Davies, Alex Litvak
muzyka: Paul Haslinger
zdjęcia: Glen MacPherson
montaż: Alexander Berner
scenografia: Paul D. Austerberry
kostiumy: Pierre-Yves Gayraud
obsada: Matthew Macfadyen (Athos), Milla Jovovich (Milady de Winter), Mads Mikkelsen (Rochefort), James Corden (Planchet), Christoph Waltz (Kardynał Richelieu), Orlando Bloom (Książę Buckingham), Logan Lerman (D/Artagnan ), Ray Stevenson (Porthos), Luke Evans (Aramis), Juno Temple (Królowa Anna) i inni
czas trwania:  1 godz. 50 min.
premiera: 14 października 2011 (Polska), 1 września 2011 (Świat)

PDF Print