języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miłość i muzyka. Premiera ‘Dźwięków muzyki’ w Gliwickim Teatrze Muzycznym

„Dźwięki muzyki” to familijny musical, który z pewnością zachwyci fanów tej formy teatralnej. Mamy tu największe przeboje, prawdziwe musicalowe standardy wyśpiewane w bardzo dobrym stylu przez artystów Gliwickiego Teatru Muzyki, niesamowitą historię, której życiowa wersja jest jeszcze bardziej barwna niż teatralna, wartką akcję i wspaniałą, nowoczesną oprawę sceniczną.

Reżyserii broadwayowskiego i filmowego przeboju podjęła się Maria Sartova, ale wiadomo, czasami po prostu coś nie wychodzi. A w Gliwicach się udało. Prawdziwa historia Marii, nauczycielki, która wnosi do rodziny von Trappów muzykę i miłość, to gotowa rzecz do opowiedzenia na scenie. Reżyserka w pierwszej części pozwala wybrzmieć historii Marii, rodzącemu się przywiązaniu do dzieci i rozkwitającej miłości kapitana von Trapp. Rzecz dzieje się zgodnie z musicalowymi wzorami. Słuchamy hitów takich jak „My Favorite Things” czy „Do-Re-Mi” i od razu przekonujemy się, że Ewa Łobaczewska jest świetnie wokalnie obsadzona w roli Marii. Zresztą pochwała należy się również młodym aktorom, odgrywającym role dzieci Georga von Trappa. Doskonale radzili sobie zarówno ze śpiewem, aktorsko, jak i w choreografiach przygotowanych przez Jacka Badurka. Zawiązanie akcji odbywa się w tej pierwszej, dwugodzinnej niemal części, momentami nieco powoli, ale pozwala cieszyć oko prostą i funkcjonalną scenografią Yvesa Colleta. Dekoracje zostały wykonane pomysłowo i z humorem.

W drugiej części, dużo krótszej, akcja rozwija się błyskawicznie wtórując grozie nadciągającego Anschlussu Austrii i skomplikowanym perypetiom miłosnym. Maria Sartova przedstawia tu historię rodziny von Trappów w migawkach przypominających montaż filmowy. Część piosenek pojawia się ponownie, czasami w zupełnie nowym kontekście („So long, farewell”) . Duża w tym zasługa pięknych tekstów, które dobrze przetłumaczone, również w języku polskim zabrzmiały świetnie.

Prawie trzygodzinny spektakl to czasowo spore wyzwanie dla części familii. Tym bardziej, że spektakl może się podobać nie tylko dorosłym i młodzieży, ale również młodszym dzieciom. Opowiedziana historia zawiera wiele zrozumiałych akcentów humorystycznych, brak tu treści, których wolelibyśmy oszczędzić najmłodszym. Poza tym, co ważne, zupełnie nienachelnie musical promuje to, co uniwersalne i dobre: przyjaźń, miłość, wyobraźnię, wytrwałość oraz wiarę w siebie i wyznawane wartości.

Inga Niedzielska
2014-03-30

Gliwicki Teatr Muzyczny
„Dźwięki muzyki”
musical w 2 aktach
Muzyka: Richard Rodgers
Teksty piosenek: Oscar Hammerstein II
Libretto: Howard Lindsay i Russel Crouse na podstawie książki „The Story of the Trapp Family Singers" Marii Augusty Trapp
Tłumaczenie: Andrzej Ozga
Reżyseria: Maria Sartova
Kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek
Scenografia i światła: Yves Collet
Projekcje: Dawid Kozłowski
Kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
Choreografia: Jacek Badurek
Premiera: 27 marca 2014 r.
Przedstawienie zrealizowano dzięki porozumieniu z R&H Theatricals Europe.

PDF Print