języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Tychy – sztuka w przestrzeni miasta

„Pismo i sztuka to jedyni świadkowie czasów” – napisała Maria Dąbrowska. Tym bardzie zatem „świadectwem czasów” będzie pisanie o sztuce. Świadectwem – dodajmy – niełatwym, jako że nomen omen sztuką, i to dużą sztuką, jest zainteresować odbiorcę będącego zarazem widzem i czytelnikiem.

Zawsze uważałem, że ze sztuką lepiej obcować na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki” niż o niej czytać i oglądać zdjęcia. Bo to trochę tak, jakby czytać przewodnik turystyczny, zamiast jechać na urlop. Mimo tego książkę, będącą swoistym studium wystawy pod tym samym tytułem obejrzałem i przeczytałem z zainteresowaniem. Przypuszczalnie większym niż wzbudziłby we mnie album zawierający pejzaże czy studia przyrody. Dlaczego? Bo traktuje o sztuce miejskiej. Będącej dla wielu z nas – rdzennych mieszkańców miast, plemion szkła i betonu elementem codzienności, który w często niezauważalny, acz znaczący sposób wpływa na nasz komfort funkcjonowania. Sztuka w przestrzeni miasta jest potrzebna – wprowadza bowiem niezbędny chyba każdemu z nas element sacrum do profanum codziennej miejskiej egzystencji. Bez niej przestrzeń miast wyglądałaby jak w filmie Equilibrium – szaro, ponuro, do bólu funkcjonalnie. Bezdusznie. Sztuka nadaje miastu tożsamość. Duszę.

Tychy są miastem stosunkowo młodym, dlatego historyczno-estetyczna podróż z Patrykiem Oczko w roli przewodnika zaczyna się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Następnie wkraczamy w świat socrealizmu i tak dalej aż do czasów współczesnych, jednakże najciekawsze elementy sztuki tyskiej przestrzeni powstały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych – są to charakterystyczne dla Tychów socmodernistyczne mozaiki. Fotografia jednej z nich jest zarazem okładką książki, dzięki czemu pozycja już z daleka przyciąga wzrok, intryguje i zachęca do zapoznania się z treścią. Książka Patryka Oczki, mimo że wypełniona zdjęciami, nie jest albumem. Miast lakonicznych, „muzealnych” opisów, charakterystycznych dla tego typu publikacji, otrzymujemy bowiem zilustrowany zdjęciami zarys historii miasta i dokładną kronikę jego sztuki, wzbogaconą licznymi ciekawostkami historyczno – technicznymi. Dodatkowo – o czy wspomnieć wypada – bardzo elegancko, estetycznie i solidnie wydany. Całość – zdecydowanie na orwellowskie „plusdobrze”.

"Tychy – sztuka w przestrzeni miasta"

Wyd. Muzeum Miejskie w Tychach 2015

Patryk Oczko – rocznik 1983. Historyk sztuki i archeolog, muzealnik. Kierownik Działu Sztuki w Muzeum Miejskim w Tychach, organizator i kurator wystaw, autor.

 

Paweł Cholewka

PDF Print