języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Sealesia. Płyta pełna dobrej muzyki ze Śląska

Płyta „Sealesia” jest kompilacją wszystkiego, co w muzyce Górnego Śląska obecnie najciekawsze. Zawiera osiemnaście utworów i dokładnie tyle samo osobnych muzycznych światów.

 Na krążku spotyka się popowa przebojowość (Searching For Calm, Clapham South), jazzowa finezja (utwór Ziggie Piggie z gościnnym udziałem Roberta Brylewskiego), energetyczne reggae (Konopians), czy rasowy hip hop (produkcja Czarnego Złota, w której udziela się Tede, Gano, Fokus, Abradab i Gutek). Na płycie znajdziemy też sporo solidnego gitarowego grania (Oscar’s  House, Mofoplan, Negatyw w świetnej formie, nawiązujący nieco do wczesnej twórczości Myslovitz utwór zespołu St. James Hotel). W ucho wpadają  zarówno  mocno syntezatorowe aranżacje utworów The Band of Endless Noise i The Complainer, egzotycznie brzmiąca propozycja zespołu Natural Mystic, jak i bardziej liryczne momenty (akustyczny utwór formacji Łapka-Rzepa-Głuch, który od pierwszego przesłuchania może kojarzyć się z twórczością Antony and The Johnsons,  smutna i melancholijna, bazująca na wiolonczeli piosenka formacji Leman Acoustic, instrumentalne nagranie Mirka Rzepy i absolutnie uroczy kawałek Iowa Super Soccer). Album otwiera intro  i  świetny ambientowo-jazzowy utwór zespołu Muariolanza.

Płyta mimo swojej różnorodności jest jakościowo spójna i równa. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że nie ma na niej ani jednego słabego utworu. Na uwagę zasługuje również oprawa graficzna krążka autorstwa Marty Strzody zawierająca ilustracje tworzące trójwymiarowy obraz (w tym celu dołączone są okulary stereoskopowe).

Składanka, która ukazała się dzięki wsparciu między innymi Metropolii Silesia ma mieć swoją kontynuację w następnych latach. Pomysłodawcą i wydawcą projektu jest Marcin Babko (Wydawnictwo Falami). 

Magdalena Micuła

PDF Print